Tuvalet eğitimi için 6 önemli kural

 Tuvalet eğitimi için 6 önemli kural

Tuvalet eğitiminin vakti çocuktan çocuğa nazaran farklılık gösterebilir. Tuvalet eğitiminin çocuk gelişimi için hayli kıymetli olduğunu lisana getiren Anadolu Sıhhat Merkezi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Eker Neftçi, tuvalet eğitiminde uyulması gereken altın kuralları açıkladı:

2 yaşından evvel tuvalet eğitimine başlanmamalı

Eğer bebek kendini kimi kolay söz ve hatta 2 sözlük cümlelerle rahatça tabir edebiliyorsa, bezine yaptıktan sonra rahatsızlık duyup değiştirilmesini istiyorsa, gün içinde bezinin kuru kalma müddeti uzadıysa, bebek tuvalet eğitimi için hazırdır.

Annenin bu periyottaki psikolojisi önemli

Anne bu devirde çocuğa tam dayanak olabilmesi açısından uygun bir ruhsal periyotta olmalı. Tekrarlayan altına kaçırma kazaları, tuvalete geç gitme, yaptıktan sonra tuvaletini haber verme üzere durumlara anne sabırla ve çocuğuyla ortasındaki inanç hissini bozmadan ahenk sağlamalı. Bunun için en uygun vakit dilimini anne belirlemeli.

Eğlenceli kitapları okuyarak ön hazırlık yapılabilir

Tuvalet eğitimi konusunda eğlenceli ve fotoğrafları ilgi uyandıran kitapları eğitim öncesi çocuğa okumak, bu devrin aslında hiç de sıkıcı olmadığını ona vurgulamak açısından kıymetli. Tuvalet eğitiminin en son basamağı olarak el temizliğinin ehemmiyetini vurgulayan birkaç görsel, hastalıklardan korunmada da çok yararlı olacaktır.

Anne kararlı olmalı

Annenin mutsuzluğu ve hududu çocuğa yansır ve olumsuz tesirler. Bu yüzden anne her şeye ve her duruma karşın her daim güler yüzlü olmalı ve çocuğu telkin edici formda konuşmalı. Tuvalet alışkanlığı kazandırılırken kararsızlığa ve tutarsızlığa yer yok. Çocuk birinci gün tuvalete gidebilir ancak ikinci gün hırçınlaşıp gitmeyebilir, altına yapabilir. Bu üzere durumlarda anne yılıp altına bezi bağlamamalı. Sabır çok değerli.

Kazalar olduğunda abartılı reaksiyonlar verilmemeli

Tuvaletini başarılı bir zamanlama ve yerine yaptığında sevinç çığlıkları atılmamalı, kaza ya da başarısızlık durumunda da negatif bir ortam yaratılmamalı. İkisinin de doğal bir durum olduğu bildirisinin çocuğa başarılı bir halde iletilmesi tuvalet eğitimin kilit noktasıdır; çocuğun kendine itimadını pekiştirir. Aksi takdirde iş inada biner ve tuvalet eğitimine orta vermek zorunda kalınabilir.

Tuvalet eğitimi boyunca külot kullanılmalı

Gündüz altında külot varken gece bez olması çocuğunun başını karıştırır. Aklından bezin büsbütün çıkması için hayatından da çıkması lazım. O yüzden her ne kadar kazalara sebep olsa da her daim külot giydirilmeli ve bez hiç bağlanmamalı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap