“1.Yenişehir Çocuk Oyunları Festivali” yoğun ilgiyle başladı

 “1.Yenişehir Çocuk Oyunları Festivali” yoğun ilgiyle başladı

Mersin Yenişehir Belediyesinin çocuklar için karne armağanı olarak fiyatsız düzenlediği “1.Yenişehir Çocuk Oyunları Festivali” başladı. Hafta sonu Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan şenliğe çocuklar ve aileleri ağır ilgi gösterdi. Cumartesi ve Pazar günü “Hendek” ve “Don Quijote” tiyatro oyunları çocuklar için sahnelendi. 05 Şubat’a kadar devam edecek olan “1.Yenişehir Çocuk Oyun Festivali”nde toplamda 6 oyun minik seyircisiyle fiyatsız olarak buluşacak.

Mersin Yenişehir Belediyesi, 7’den 70’e her bölümü sanatla buluşturmayı sürdürüyor. Çocukların yarıyıl tatilini sanatla birleştirerek dolu dolu etkinlikler hazırlayan Yenişehir Belediyesinin bu yıl birincisini düzenlediği “1.Yenişehir Çocuk Oyunları Festivali” Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde başladı. Salonu tıklım tıklım dolduran çocuklar Cumartesi ve Pazar günleri “Hendek” ve “Don Quijote” tiyatro oyunlarıyla çocuklar doyasıya eğlendi. Yenişehir Belediyesi düzenlediği sanatsal etkinliklerle çocukları çağın en büyük problemlerinden biri olan teknoloji bağımlılığından da uzak tutmayı amaçlıyor.

Yönetmenliğini İzzet Boğa’nın yaptığı “Hendek” oyununda başkasının kederini önemsememe, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı ve sonuçları yer alıyor.4-7 yaş kümesi için hazırlanan oyun çocukların olayları kavrama ve üzerine fikir yürüterek çıkarım yapabilme yetilerini de geliştiriyor. “Don Quijote” oyunu ise dünyanın tüm lisanlarına çevrilmiş eser olma özelliğini taşırken çocukların “düş gerçek çatışması” ile “gelişen ve değişen dünyaya ahenk ve uyumsuzluk”  gibi hususlarını kavraması için sahnelendi.

“1.Yenişehir Çocuk Oyunları Festivali”nin 30 Ocak Pazartesi günkü oyunlarını ise Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından kurulan Yenişehir Kent Tiyatrosu sahneye taşıyacak. 30 Ocak Pazartesi günü saat 13.00’te “Masal Gezginleri Çevreci Kahramanları Arıyor 2”, tıpkı gün saat 17.00’de ise yüz binlerce insanın başucu kitabı olan “Küçük Prens”ten uyarlanan ve birebir ismi taşıyan oyun çocuklar için sahnelenecek.04 Şubat Cumartesi günü saat 13.00, 15.00 ve 17.00’de tüm çocukların izlerken de öğrendiği bir oyun olan “Pinokyo” oyununun gösterimi yapılacak. Pinokyo’nun sihirbazın tatlı kelamlarına inandıktan sonra başına gelenler çocuklar için sahneye taşınacak.05 Şubat Pazar günü saat 13.00, 15.00 ve 17.00’de ise “Elsa Kayıp Hazine” oyunu ile şenliğin kapanışı yapılacak.“Elsa Kayıp Hazine” oyununda karlar ülkesinde Anna’nın doğum gününü kutlamak üzere hazırlık yapan Anna ve Elsa’nın başından geçen olaylar sahneye taşınacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap