7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

 7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu

Morgan Stanley ekonomistleri Türkiye’de yapılacak seçimlerde 3 farklı senaryoyu kıymetlendirerek piyasalardaki muhtemel ekonomik sonuçlarını paylaştı. Seçimleri muhalefetin kazanması durumunda Morgan Stanley regülasyonların yürürlükten kaldırılmasını bekliyor. İktidarın devamında ise kurum Türk lirasında kademeli paha kaybı ve sıra dışı regülasyonlara daha fazla bağlılık öngördü.

2- Ocak’ta enflasyon beklentiyi aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayına ait tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Manşet bilgiler açıklanırken, tüketici fiyat endeksine ait bülten sayfası yarım saat geç açıldı.

3- EYT görüşmeleri Meclis’te başladı

EYT yasa teklifinin TBMM Plan Bütçe Kurulu görüşmeleri başladı. Komsiyonda paylaşılan SGK’nın tesir tahliline nazaran EYT’nin merkezi idare bütçesine toplam maliyeti 194,4 milyar lira olacak. 2,2 milyon kişinin çabucak emekli olması hesaplanırken, prim kaybı 45,5 milyar lira olarak öngörüldü.

4- Fed faiz artış suratını azalttı

ABD Merkez Bankası 2 günlük toplantı sonrası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Fed beklendiği üzere faiz artış suratını yavaşlattı ve 25 baz puanlık artış yaptı. Faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağı belirtildi. Karar sonrası basın toplantısında konuşan Lider Powell daha yapacak çok işleri olduğunu söyledi.

5- Dış ticarette rekor yıllık açık

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayına ait dış ticaret datalarını açıkladı. Böylece dış ticarette 2022’ye ilişkin yıllık performans da aşikâr oldu.

6- Kore Türkiye’ye 4 nükleer reaktör inşası için teklif sundu

KEPCO tarafından Salı günü yapılan açıklamada Kore Elektrik Güç Kurumu (KEPCO) Lideri Cheong Seung-il’in Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e 1.400 megavat elektrik sağlayabilen dört nükleer reaktörün inşasına yönelik teklif sunduğu belirtildi.

7- Prim günü kademelendirmesiyle EYT emeklisi Mart’ta yarıya düşebilir

EYT yasa teklifindeki kademelendirme tabiri Mart’ta EYT emeklisi sayısını, daha evvel açıklanan 2,2 milyonun yarısına düşürme mümkünlüğünü da gündeme getirdi. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım 4 gün evvel bu yıl için 120-150 milyar TL maliyeti olacağını açıklamıştı. Buna nazaran ortalama emekli aylığı ocak sonrası 9-10 bin aralığına geldiği için EYT’den Mart’ta 1,5-1,6 milyon kişi yararlanacak. Lakin çalışma hakkı olmadığı için EYT’li memurların tamamı başvurmayacak. Bu da sayının 1,1-1,2 milyon şahsa gerilemesi demek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap