Altın, Fed toplantısı öncesi değer kaybediyor

 Altın, Fed toplantısı öncesi değer kaybediyor

Investing.com – Altın, Fed toplantısı öncesi düşüş yaşıyor.

Geçen hafta 1.949 dolara çıkarak son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkan ons altın, son dört işlem gününde 48 dolar geriledi. Kıymetli metal bugün 1.901 dolara gerilemesinin ardından son işlem saatinde 1.920 dolardan işlem görüyor.

2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren düşüşe geçen ve yıl içi kazançlarını silen altın, Kasım FOMC toplantısında faiz artış hızının düşürüleceğinin açıklamamsıyla yükselişe geçti Fiyat 2023’ün ilk ayında %5 yükseldi.

Yarın gerçekleşecek toplantıda faizi 25 baz puan artırması beklenen Fed’in son ekonomik veriler ve enflasyona bağlı gelecek aylarda nasıl bir yol izleyeceğine dair açıklamaları takip edilecek. Piyasaların beklediği yıl içi faiz indirimine Fed’in kapıları bir kez daha kapatması altının hızını kesebilir.

Bir diğer ihtimal ise, beklentilerden iyi gelen verilerin ışığında Fed’in bir süre faizleri yüksek seviyede tutma isteğinin azalması olacak. Eğer piyasa beklentilerine yakın bir faiz indirimi sinyali söz konusu olursa altın daha da güçlenebilir.

Toplantıyla beraber oynaklığın artmasının beklendiği altında karar öncesi baskı devam edebilir.

Gram altın 1.150 TL’den döndü

Onstaki düşüşe bağlı gerileme gösteren gram altın bugün 1.150 TL’ye inmesinin ardından son işlem saatinde 1.160 TL’den işlem görüyor. Fiyat geçen hafta 1.178 TL ile rekor kırmıştı.

Yazar: Deniz Engin

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap