Altın Takı Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeli

 Altın Takı Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeli

Gerek yatırım gerekse de süs eşyası ve takı amaçlı alınan altınlar alınırken mağazanın güvenilir olması bakılacak ilk önemli unsurdur. Altın alacağınız mağaza lokalde değilse internet üzerinden yapılan siparişlerde aktiflik ve lokal olma durumu göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Mağazanın kuyumcu dernekleri tarafından denetleniyor olması ya da şubeleri olan bir altın mağazasından ürün almak mağazanın güvenirliği açısından dikkat edilecek bir unsurdur. Eğer kuyumcu dernekleri tarafından denetlenmiyorsa mağazanın ya da üreticinin patent damgasına bakmak gereklidir.

Kuyumcular aracılığı ile alınacak ürünün patent, marka ve ayar bilgisinin yer aldığı bir sertifika, TSE belgesi ya da fatura talep edildiğinde müşteriye sunulmaktadır. Eğer kuyumcu bu durumu sağlamazsa kartlarının arkasına ürünün özelliklerini yazmaları da istenilebilir. Ürün markasının damgası da patent ve ayar bilgisi kadar önemlidir. Markanın görülmesi, gerektiğinde kuyumcudan da yardım istenmesi oldukça önemlidir.

Altını satın alırken mutlaka gram olarak ağırlığını, gram fiyatını ve işçiliğini öğrenip hesabın kontrolü sağlanmalıdır. Ödediğiniz işçilikle ilerde satma durumu ile karşılaşılırsa hangi oranda fiyat düşüklüğü yaşayacağı da bilinmelidir. Altın değeri ile işçilik arasında orantının bulunması ve özellikle internet sitelerindeki mağazalardan alınan altınların gramajla ilgili sapma değerine dikkat edilmelidir. Bu hususlarda kuyumcular etik olmayan davranışlar sergileyebilmektedirler. Bazı kuyumcuların müşterilerden aldıkları eski takıları temizleyip bakımdan geçirmesinden sonra vitrinde sergilemesi bu duruma bir örnek teşkil edebilir. Bu nedenle sertifikasında da yazacağı üzere alınan altın takının yeni olduğundan emin olunmalıdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap