Altının gözü Fed toplantısında

 Altının gözü Fed toplantısında

Altın geçtiğimiz hafta alıcılı bir haftayı geride bırakırken altı haftayı da üst üste yeşilde kapatmış oldu.

1.926 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, hafta ortasına kadar alıcılı seyrederek 1.949 dolar/onsla, geçtiğimiz yılın Nisan ayından bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. Altın, haftanın son gününe kadar bu seviyede kalmayı başaramazken haftalık kapanışını 1.928 dolar/ons seviyesinden yaparak yüzde 0,1’lik bir kazançla seansı tamamladı. Kritik Fed haftasına girilmişken altın, 1.930 dolar/ons seviyesi civarında seyretmeye devam ediyor. Fed’in 25 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken karar sonrası Başkan Jerome Powell’in mesajları, piyasaların genel seyrini belirleyecek. Genel anlamda Powell’in, güvercin sayılacak mesaj vermesi, piyasaların yukarı gidişini destekleyebilir. Bu yükselişten altının da payını düşeni alarak 1.950 dolar/onsun üzerine doğru atak yapması beklenebilir.

Gümüşün; geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan büyüme verisi sonrası 24 dolar/onsu aştığını görmemize rağmen haftayı yeşilde kapatamadığını gözlemledik. 23,91 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 23,60 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayarak yüzde 1,3 kaybı hanesine yazdı.

Platin, haftayı kayıpla tamamlayan bir diğer kıymetli maden olurken son bir aydaki tüm kazançlarını geri vermiş oldu. 1.045 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1.014 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 3 kaybı hanesine yazdı.

Paladyum geçtiğimiz haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni olurken son 13 ayın en düşük seviyesini kaydettiği bir haftayı yaşadı. 1.717 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan paladyum, 1.611 dolar/ons seviyesinden haftayı tamamlayarak yüzde 6,7 kaybı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta işlemler, dünya fiyatlarının üzerinde 8 dolar/onsla gerçekleşerek primli olarak devam etti. Hacim açısından ortalama bir hafta geride kalırken 24.446 kg altın, 3.941 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak: TROY

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap