Antalya’da yoğun kar mücadelesi

 Antalya’da yoğun kar mücadelesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı, İbradı, Akseki, Gündoğmuş ile Alanya’nın yüksek kesitlerinde ağır kar yağışı nedeniyle kapanan yolları açıyor. Alanya, Gündoğmuş ve İbradı kırsalında kar nedeniyle yolda mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı.

Yurt genelinde tesirli olan soğuk hava, Antalya’nın yüksek kısımlarında hayatı olumsuz etkiledi. Ağır kar yağışı nedeniyle Alanya Taşkent ve Sarıveliler Karayolu Kuşyuvası mevkiinden itibaren trafiğe kapatıldı. Bu bölgede Karayolları gruplarının çalışmalarına Antalya Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı takımları de yardım etti. Ayrıyeten Büyükşehir takımları Alanya’nın Karaman Mahallesi yolunda kar temizleme çalışmaları gerçekleştirdi.

YOLDA KALAN VATANDAŞLAR KURTARILDI

Taşatan küme yolu, Gündoğmuş Köprülü, Başyayla ve Yeniköy mahallesinde karla gayret çalışması sabaha kadar sürdürülürken, gece saatlerinde yolda araçlarıyla mahsur kalan vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi takımlarınca kurtarılarak inançlı bölgeye götürüldü. Bu ortada yağış nedeniyle Kuşyuvası yoluna düşen kayalar Büyükşehir grupları tarafından temizlendi.

İBRADI YOLLARI TEMİZLENDİ

Ağır kar yağışını Akseki ve İbradı’da da tesirli oldu. Büyükşehir Belediyesi İbradı Hizmet Ünitesi ve ASAT takımları kardan kapanan yolları açmak için geceli gündüzlü ağır mesai harcadı. Büyükşehir grupları, İbradı İlçe Jandarma Komutanlığı ile birlikte Karamıklı mevkiinde yolda mahsur kalan vatandaşların yardımına koştu. Gece, mahsur kalan 8 araçtaki yaklaşık 20 vatandaş iş makineleri ile yol açılmasının akabinde inançlı bölgelere alındı.

ELMALI’DA AĞIR MESAİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı’da kar yağışı nedeniyle ulaşımı zorlaşan mahalle yollarını gece gündüz çalışarak greyderler ile açıyor. Elmalı’da yer yer yarım metreyi bulan karla gayret ediliyor. Kar yağışının başlamasıyla birlikte alarma geçen Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi takımları, ulaşımın aksamaması ve vatandaşların mağdur olmaması ağır uğraş sarf ediyor.

KÜME YOLLARI AÇILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi takımları, Elmalı’da Dereköy, Yörenler, Macun, Hacıyusuflar, Ovacık, Gölova, Karaköy, Özdemir, Çobanisa, Gümüşyaka, Çalpınar, Çukurelma, Bayındır, Gökpınar, Kocapınar, Geçmen, Küçüksöğle ve Büyüksöğle mahalleleri başta olmak üzere bütün küme yollarını kardan temizleyerek ulaşıma açtı.

AĞILLARA ULAŞIM SAĞLANDI

Gruplar, ağır kar yağışı nedeniyle yolda kalan vatandaşların yanı sıra hayvancılıkla uğraşan köylülerin ağıllarına ulaşabilmesi, hayvanların aç kalmaması için de çalışma yaptı. Büyüksöğle ve Küçüksöğle mahallelerinde hayvancılık ile geçimini sağlayan çobanların 1800 metre rakımda bulunan ağıllarına ulaşımı sağlayan yollar greyderle ulaşıma açıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap