“Uğur Mumcu’lar asla tükenmeyecek”

 “Uğur Mumcu’lar asla tükenmeyecek”

Mersin İnternet Gazetecileri Derneği (MEİGDER) İdare Şurası, gazeteci Uğur Mumcu’nun vefatının 29. yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamada, Mumcu’yu vefatının 29. yılında hasret ve sevgiyle andıklarına dikkat çekilerek, “Zulme direnen, haksızlığa boyun eğmeyen ve daima hakikatlerin peşinden koşan Uğur Mumcu’lar asla tükenmeyecek, her kesiminden yeni birer Mumcu’lar çıkacaktır” denildi.

Mumcu’nun mevt yıldönümü ile ilgili olarak MEİGDER’den yapılan açıklamada; araştırmacı gazeteciliğin duayeni Mumcu’nun, 1993 yılında otomobiline konulan bombayla katledilerek ömür hakkının elinden alınmasının üzerinden 29 yıl geçtiği hatırlatıldı. Ortadan geçen müddette bu cinayetin başka aydın ve gazeteci cinayetlerinde olduğu üzere tam olarak aydınlatılamadığı vurgulanan açıklamada, “29 yıldır acımız hala taze, öfkemiz hala dinç… Karanlığa meydan okuyan, gerçeklerin her vakit gün ışığına çıkması için gayret eden Mumcu; yazılarıyla gericilerin, cumhuriyet düşmanlarının, terör odaklarının, yetkilerini menfaat ve çıkar bağları için kullananlar ile şer odaklarının maksadı oldu. İktidar erkleri içinde yuvalanmış mafya, tarikat ve çetelerin kirli münasebetler yumağını gözler önüne seren Mumcu’nun katilleri; yalnızca o bombayı otomobiline koyanlar değil, bombayı koyduranlar ve gerçeklerin açığa çıkmaması için yıllardır perdeleme yapanlardır. Artık gerçekler saklanmamalı, cinayetin gerisindeki karanlık güçlerin açığa çıkması için gerekenler yapılmalıdır. Demokrasinin gereği budur” tabirleri kullanıldı.

“UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

MEİGDER’in açıklamasının sonunda Mumcu’nun ‘Sesleniş’ yazısının bir kısmı da paylaşılarak, şunlar kaydedildi: “ ‘…Korkmadan öldük ey halkım unutma bizi! Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi… Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi. Vurulduk ey halkım unutma bizi! Özgürlüğe adanmış bir top çiçek üzereyiz artık, daima birlikteyiz ey halkım unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi…’ diyen Mumcu’ya bizler de ‘Unutmadık, asla da unutmayacağız, unutturmayacağız’ diyoruz. Her vakit hakikatleri yazan, Atatürk ve kurduğu cumhuriyetin yılmaz savunucusu, halkın haber alma özgürlüğüne hizmet eden demokrasi şehidi Uğur Mumcu’yu ortamızdan ayrılışının 29. yılında hasret ve sevgiyle anıyoruz. Zulme direnen ve haksızlığa boyun eğmeyen Uğur Mumcu’lar asla tükenmeyecek, her modülünden yeni birer Mumcu’lar çıkacaktır. ”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap