Aşırı kiloyla mücadelede hareketli yaşam tarzı teşvik edilmeli

 Aşırı kiloyla mücadelede hareketli yaşam tarzı teşvik edilmeli

Pandemi sonrası hareketsiz hayatın artmasıyla birlikte değişen alışkanlıklara bağlı olarak yetişkin ve ergenlerde çok kilo sorunlarında artış görülürken; Türkiye, Avrupa ülkeleri ortasında bu probleminin en çok yaşandığı ülke olarak öne çıkıyor. Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran pek çok hastalığa sebep olan çok kilo ile gayrette hareketli ömür şeklinin teşvik edilmesi ve nitelikli besine erişim koşul.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) 2022 Mayıs ayında yayınladığı rapora nazaran, Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa Bölgesi’nde çok kilo yetişkinlerin yaklaşık yüzde 60’ını etkiliyor. Ayrıyeten her üç çocuktan biri bu sorunun tesirlerini yaşıyor. 

2025’te 167 milyon insan çok kiloya bağlı sıhhat problemleri yaşayacak

DSÖ’ye nazaran dünyada 650 milyon yetişkin, 340 milyon ergen ve 39 milyon çocuk olmak üzere 1 milyardan fazla insan çok kilo problemiyle yaşıyor. Son varsayımlar, Avrupa’da çok kilonun, yüksek tansiyon, diyet riskleri ve tütünden sonra bulaşıcı olmayan hastalıklarda en yaygın dördüncü risk faktörü olduğunu gösteriyor. DSÖ, 2025 yılına kadar yetişkin ve çocuklar olmak üzere yaklaşık 167 milyon insanın fazla kilolu oldukları için sıhhat problemleri yaşamalarının beklendiğini söylüyor.

Kilo sorunu COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışı 3 kat artırıyor

Kilo denetiminin yapılamaması durumunda kalp, karaciğer, böbrekler, eklemler ve üreme sistemini üzere pek çok beden sistemlerini direkt etkilendiğini belirten Herbalife Nutrition Beslenme Müracaat Konseyi Üyesi Prof. Dr. İsmet Tamer, şöyle konuştu: “Kilo denetimini yapamayan bireylerde çok kilonun getirdiği hareketsiz yahut kısıtlı ömür problemlerinin yanı sıra tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon ve inme, çeşitli kanser cinsleri ve ayrıyeten ruh sıhhati sıkıntıları üzere bir dizi bulaşıcı olmayan hastalığı da beraberinde getirebildiği biliniyor. Tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde çok kilolu bireylerin COVID-19 nedeniyle hastaneye yatma mümkünlüğü üç kat daha fazla olduğu görüldü. Tüm bu nedenlerle hareketsiz hayattan uzak durmak ve kilo denetimi yapmak her yaş kümesinden bireyler için epey değerli.”

Pandemi sonrasında hareketsizlik ve beslenme alışkanlıklarında yaşanan meselelerin arttığını kaydeden Prof. Dr. İsmet Tamer, “Avrupa’daki birtakım ülkelerde yapılan erken araştırmaların, COVID-19 salgını sırasında çok kilo prevalansının ve ortalama beden kitle indeksinin çocuklarda ve ergenlerde arttığını gösteriyor” dedi. 

Avrupa’da çok kilo yetişkinlerin yaklaşık yüzde 60’ını etkiliyor

Aşırı kilo ile uğraşta herkesin sağlıklı bir diyete erişebilmesi ve karşılayabilmesi için daha yeterli bir besin ortamı yaratılması büyük değer taşıdığının altını çizen Prof. Dr. İsmet Tamer, “Dünya Sıhhat Örgütü’nün 2022 Mayıs ayında yayınladığı ‘DSÖ Avrupa Bölgesel Obezite Raporu 2022’ye nazaran, Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa Bölgesi’nde çok kilo yetişkinlerin yaklaşık yüzde 60’ını etkiliyor. Ayrıyeten her üç çocuktan biri bu sorunun tesirlerini yaşıyor. Son varsayımlar, Avrupa’da çok kilonun, yüksek tansiyon, diyet riskleri ve tütünden sonra bulaşıcı olmayan hastalıklarda en yaygın dördüncü risk faktörü olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

2019 yılında kıtalararası açlığa kaynak yaratabilmek, sağlıklı besine erişim sağlayabilmek ve artan çok kilo problemine tahlil bulabilmek hedefiyle “Nutrition for Zero Hunger” programını hayata geçirdi. Herbalife Nutrition’ın sivil toplum örgütleriyle ortaklaşa gerçekleştirdiği ve 2 milyon dolarlık ödenek ayırdığı programın odağında; sağlıklı besinlere erişimi kolaylaştırma, beslenme hakkında daha güzel eğitim verme, sürdürülebilir besin kaynaklarını tespit etme ve dünya çapındaki krize dikkat çekme başlıklı bahisler yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap