Dil ve konuşma bozuklukları akademik başarıyı etkiliyor

 Dil ve konuşma bozuklukları akademik başarıyı etkiliyor

Çocuğun lisan gelişimi konusunda yaşanan aksaklığın ebeveynler tarafından düzgün gözlenmesi gerektiğini belirten Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, çocuğun lisan gelişiminin akranlarından geri olduğunun fark edilmesi ya da çocuğun konuşmasının öğretmeni ve akranları tarafından anlaşılmaması halinde kesinlikle bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi. Çocuğun okumayı öğrenme ve okuduğunu anlamakta zahmet yaşaması halinde bu bahiste uzman lisan ve konuşma terapistinden kıymetlendirme almanın ehemmiyetine işaret eden Ayşegül Yılmaz, ağırlaştırılmış bir terapi programına başlamak için orta tatilin yeterli bir başlangıç olabileceğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, orta tatilin lisan ve konuşma bozukluklarının tespit edilmesi ve düzeltilmesi bakımından bir fırsat olduğunu söyledi.                                        

Çocuklar uygun formda gözlenmeli                               

2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci yarısının tamamlandığı orta tatilin ikinci yarıya hazırlık için bir fırsata çevrilebileceğini söz eden Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, okul devrinde çocukların kesinlikle yeterli gözlemlenmesi gerektiğini söyledi.

Dil gelişiminde akranlarından geriyse dikkat!

Dil gelişimi konusunda yaşanan rastgele bir aksaklığın düzeltilmesi için bu devrin düzgün kıymetlendirilmesi gerektiğini kaydeden Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, “Okul periyodu boyunca çocuğunuzun lisan gelişiminin akranlarından geri olduğunu fark ettiniz ya da öğretmenlerinden bu mevzuda bir geri bildirim aldıysanız, çocuğunuzun konuşması öğretmeni ve akranları tarafından anlaşılmıyorsa, çocuğunuz okumayı öğrenme ve okuduğunu anlamakta zahmet yaşıyorsa bu mevzuda uzman lisan ve konuşma terapistinden kıymetlendirme almak, ağırlaştırılmış bir terapi programına başlamak için orta tatil düzgün bir başlangıç olabilir.” teklifinde bulundu.

Nesneleri isimlendirme oyunu oynanabilir

Tatil boyunca ebeveynlerin çocuklarıyla bir yandan tatilin keyfini çıkarmaya yönelik aktiviteler yaparken bir yandan da çocuğun muhtaçlık duyduğu alanlara yönelik lisan ve konuşma hünerlerini destekleyecek aktivitelere yönelebileceğini tabir eden Ayşegül Yılmaz, “Örneğin halihazırda bir terapi sürecindeyseniz ve çocuğunuzun konuşma anlaşılırlığına yönelik çalışılıyorsa konut içerisinde, tatile gittiyseniz bulunduğunuz yerde ya da bir seyahat esnasında etrafınızda çalıştığınız sesle ilgili objeler bulma ve o objeleri isimlendirme oyunu oynayabilirsiniz.” diye konuştu. 

Çocuğun sözcük dağarcığı hudutlu ve cümle uzunlukları kısaysa etkileşim içeren oyunlar oynarken de bu hünerlerin desteklenebileceğini söz eden Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, “Örneğin birlikte bir aktiflik yaparken gereksiniminiz olan gereçleri sayma, hangi yemeğin nasıl yapılacağı, hangi gerecin nasıl kullanılacağı hakkında sohbet edebilirsiniz. Çocuğunuzun lisan gelişim seviyesine uygun olarak siz de kullandığınız lisanı düzenleyebilirsiniz.” dedi. 

Okul programına nazaran terapiler planlanabilir

Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, kelamlarını “Ara tatil sonrasında da devir boyunca bu alanlarda gereksinim duyduğu takviyesi alabilmesi için terapistinizle görüşüp okul programına nazaran terapiler planlanabilir.” formunda tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap