Aski’den Don Riskine Karşı Sayaç Uyarısı

 Aski’den Don Riskine Karşı Sayaç Uyarısı

ASKİ Genel Müdürlüğü tüm Türkiye’yi tesiri altına alan soğuk hava ve ağır kar yağışı nedeniyle Başkentli abonelere su sayaçlarını ve borularını donma riskine karşı muhafazaları ihtarında bulundu.

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başşehir Ankara’yı da tesiri altına alan soğuk hava dalgası ve ağır kar yağışı nedeniyle su sayaçlarının donma riskiyle karşı karşıya olduğu ikazında bulundu.

Önümüzdeki haftadan itibaren hava sıcaklıklarının daha da düşeceği ve uzun mühlet eksi derecelerde kalacağına dikkat çeken ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkent’te yaşayan aboneleri uyararak su saçlarını donma riskine karşı muhafazalarını istedi.

DONAN BORULARA SICAK SU VE ATEŞ İLE MÜDAHALE ETMEYİN

Sayaçların soğuktan korunması için cam yünü, bez ya da boru kılıfı ile kaplanması tarafında önlemler almaya çağıran Öztürk, donan su sayacı ve borularına sıcak su ve ateşle müdahale edilmemesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Başkent’te yaklaşık 2,5 milyon abone olduğunu söz eden Öztürk, “2 milyon 487 bin 23 olan abone sayımız her geçen gün artıyor. Genel Müdürlüğümüz yaz-kış, sıcak-soğuk demeden 7/24 hizmetini sürdürüyor fakat yeniden de her abonemize tıpkı anda yetişme imkânımız yok. Bu sebeple de abonelerimize birtakım vazifeler düşüyor” dedi.

Hava cereyanına karşı sayaçların açık kısımlarının kapatılması, kırık camı bulunan sayaçların yenilenmesi gerektiğini de vurgulayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, şu bilgileri paylaştı:

“Sayaçların donma riskine karşı sayaç ve su borularının hava ile temas eden kısımları, cam yünü, bez kesimi, talaş, boru kılıfı üzere unsurlarla kaplanarak, hami tedbirler alabiliriz. Sayaç yerinin ayrıyeten pak, aydınlık ve rüzgâr almayacak biçimde düzenlenmesi de değerli. Tüm bu tedbirlere rağmen, Başkent’te tesirini sürdürecek olan soğuk hava şartları nedeniyle birtakım abonelerimizden sayaçların donarak kullanılamaz duruma geldiği istikametinde şikayetler almaya başladık. Sayaçları donan abonelerimizin de donan sayaç ve su borularına sıcak su yahut ateşle müdahale ederek açmaya çalıştıklarına sıkça şahit olmaktayız. Bu üslup müdahaleler sayaçlara ziyan vererek bir daha kullanılamaz hale getiriyor. Donan sayaçlara mutlaka bu halde müdahale edilmemelidir. Bu ortada donma sonucu patlayan sayaçtan akan su öbür sayaçların donmasına da neden olur. Başkentlilerden isteğimiz muhafazasız durumda olup patlayan su sayaçlarına müdahale etmeyerek, suyu vanadan keserek, vakit kaybetmeden ASKİ’ye başvurmalarıdır.”

NASIL KORUMALIYIZ?

Konut ve iş yeri aboneleri başta olmak üzere site ve apartman yöneticileri, kış aylarında su sayaçlarını şu tedbirlerle koruyabilirler:

Sayaçtan evvelki ve sonraki temas borularının dışı alüminyum, içi ise izocam gereçli hazır müdafaa materyali ile kaplanmalı,

Sayaç ve tesisat boruları, pamuklu kumaş gereç ile sayaç ekranının açık kalması sağlanacak biçimde sarılmalı,

Müstakil bahçe meskeni, gecekondu, dubleks, villa üzere konut ya da iş yerlerinde kuru talaş, kuru saman, modüllü strafor üzere gereçlerle yastık görevi görecek biçimde sayacın bulunduğu alanın kuru olması sağlanmalı (sayacın kuyu içerisinde olan yerleri de dahil),

Sayaç mahalli yahut tesisat muhakkak naylon çeşidi bir materyal ile korunmamalı (aksi hâlde sayacın ve sayaç mahallinin nemlenmesine ve sayacın patlamasına neden olmaktadır),

Sayaç odaları, kolektör ve katlardaki sayaç şaftlarında bulunan sayaçlar, rüzgâr yahut soğuk olan açık alanlarda bulunmamalı,

Sayaç odaları yahut müstakil katlarda olan sayaç yerlerinde katiyen aydınlatma olmalı,

Sayaç arızalarında müdahale ve patlak anında grupların hareket alanı ve suyun sarfiyatı kesinlikle olmalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap