Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı’ndan İmza Kampanyası: Tarihi Tren İstasyonları Halkındır!

 Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı’ndan İmza Kampanyası: Tarihi Tren İstasyonları Halkındır!

Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla kültürel ve tarihi mirasın simgesi olan, fakat atıl durumda bırakılan 6 istasyon binasının Kadıköylülerin görüşünü alarak müze, kütüphane, kültür ve toplumsal ömür merkezine dönüştürmek üzere Kadıköy Belediyesi’ne tahsis edilmesi davetinde bulunmuştu. Odabaşı bugün de bir imza kampanyası başlattı.

Odabaşı toplumsal medya hesaplarından yaptığı açıklamada ilçede atıl bırakılan 6 istasyon binasının, Kadıköylüler ismine belediyeye tahsis edilmesini söylemiş ve kelamlarını şöyle sürdürmüştü: “Kadıköyümüzde 6 tane tarihi tren istasyonu bulunuyor. Müdafaa statüsünde bulunan bu tarihi binaların birçoğu uzun yıllardır Ulaştırma Bakanlığı tarafından atıl ve metruk halde bırakılarak adeta birilerine peşkeş çekilmeye hazırlanılıyor. Biz Kadıköylüler olarak, tarihi istasyonlarımızın bu biçimde yok olmasına asla müsaade veremeyiz, vermeyeceğiz. Kızıltoprak, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye ve Bostancı, bu istasyonlar bizim kültürel ve tarihi mirasımız. Bunlar sadece bir bina değil, geçmişimiz, hafızamız. İstasyon binaları halkındır, ilçemizde bulunan 6 istasyon binasına komşularımızın görüşünü alarak müze, kütüphane, kültür ve toplumsal hayat merkezi yapmak için Kadıköylüler ismine talibiz.”

“TARİHİ TREN İSTASYONLARIMIZIN BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı bugün de change’dan “Tarihi Tren İstasyonları Halkındır!başlığıyla bir imza kampanyası başlattı. Odabaşı kampanyaya davet görüntüsünde: “Koruma statüsünde bulunan altı tarihi istasyon, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından evvel işlevsizleştirilerek, akabinde da yıkıntı halinde birilerine peşkeş çekilmeye hazırlanıyor. Biz Kadıköylüler olarak tarihi tren istasyonlarımızın birilerine peşkeş çekilmesine; Haydarpaşa Gar gayretinde de gösterdiğimiz üzere, kent hafızamızın bu halde yok edilmesine asla müsaade veremeyiz, vermeyeceğiz! Tam da bu yüzden, Kadıköy Belediyesi olarak, her bölgenin istasyonunu o bölgede yaşayan komşularımızın görüşlerini alarak müze, kütüphane, kültür yahut toplumsal hayat merkezi haline getirmeye talibiz! Bugün change üzerinden başlatmış olduğumuz bu imza kampanyası ile sizleri de bu süreçte Kadıköy Belediyesi’nin yanında durmaya davet ediyoruz. Ve bir sefer daha yineliyoruz: Tarihi tren istasyon binaları halkındır!” kelamlarına yer verdi.

ODABAŞI’NIN DAVETİNE TAKVİYE BÜYÜYOR

Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı’nın Kadıköy’de bulunan Kızıltoprak, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye ve Bostancı istasyonlarının müze, kütüphane, kültür ve toplumsal hayat merkezine dönüştürmek için belediyeye tahsis edilmesi davetine dayanak büyüyor. CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu toplumsal medya hesaplarından “İstasyon binaları halkındır! Kadıköy Belediye Liderimiz Şerdil Dara Odabaşı Kadıköy halkı ismine bu binalara talip. Dayanışmayı büyütüp, dayanak olmak da hepimizin misyonu.” kelamlarıyla paylaşımda bulundu. Şair, muharrir, oyuncu Sunay Akın “Her yer işgal altında. Ağaçlara, çocuklara, yaşlılara yer yok. Bu çıkarcılığın, rantçılığın önüne geçmemiz gerekiyor. Kâfi artık.” kelamlarıyla takviye verdi. Sunay Akın 2009 yılında Belediye Meclis üyeliği yaptığı devirde de istasyonların “Kültür Hattı” olarak müze yahut kültür merkezine dönüştürülmesi davetinde bulunmuştu. Athena müzik kümesinin solisti Gökhan Özoğuz’un da twitter hesabından yaptığı “Bir tane istanbul var, İstanbul’un tarihi yapılarını korumak çok kıymetlidir. Ancak bir de o yapıların özgünlüklerini sabit tutarak hayatımızın içinde onları yaşayabilmek, eşsiz bir histir. Tren istasyonları Halkındır!” kelamlarıyla dayanak geldi. CHP’li ilçe belediye liderleri, meslek odaları, muhtarlar ve Kadıköylüler de yaptıkları paylaşımlarla Odabaşı’nın davetine takviye verdi.

Süratli tren projesi kapsamında 19 Haziran 2013’te Haydarpaşa-Gebze banliyö sınırı durdurulmuş, sınırın yine açılması altı yıl sonra 2019 yılında gerçekleşmişti. Lakin tarihi tren yolu üzerinde bulunan tarihi istasyonlar yeni projeye uygun olmadığı gerekçesiyle devre dışı bırakılmıştı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap