Başkan Büyükakın: Uyursanız ölürsünüz, unutursanız yok olursunuz

 Başkan Büyükakın: Uyursanız ölürsünüz, unutursanız yok olursunuz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak Ulusal Direniş Günü’nü Antikkapı’da düzenlediği programla andı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak Ulusal Direniş Günü’nü düzenlediği programla andı. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği birlikteliğinde hazırlanan anma aktifliğine Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Lideri Hasan Küçük, İskeçe Türk Birliği Lideri Ozan Ahmetoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Antikkapı’da gerçekleşen manalı aktiflikte konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “Biz Türk’üz, biz buradayız, biz dünyanın tüm coğrafyasındayız. Biz varken zulüm olmayacak” dedi.

“TÜRKLÜK ŞUURUNU DEVAM ETTİRMELİYİZ”

Batı Trakya Türklerinin gördüğü zulüm ve tüzel baskılar üzerinde duran Lider Büyükakın, vatan bilinen yerlerde Türklük şuurunun devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. Lider Büyükakın, “Bu coğrafya çok sayıda millete mezar oldu. Bu coğrafyada ayakta durmak kolay değil. Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika coğrafyasına uzanan serüvenimiz bu öykülerle dolu. Biz bu kıssaları unutursak hem o topraklardan hem bu topraklardan gideriz. Bu dava için ömrünü adayan beşerler olmadığı sürece evvel tabelamızı kaldırırlar, sonra Türk isminden rahatsız olurlar sonra da yok olup gideriz. Bugün burada etkinliğimizi gerçekleştirmemizin maksadı unutursak yok olacağımızı bildiğimiz için. Uyursanız ölürsünüz, unutursanız yok olursunuz” diye konuştu.

“DÜNYANIN NÖBETİNİ TUTUYORUZ”

Türk milletinin haklı bütün gayretlerin yanında olduğunu ve olması gerektiğini lisana getiren Lider Büyükakın, “Bütün Türk- İslam coğrafyasındaki gayretler benim mücadelemdir. İskeçe’deki uğraş ruhunu kaybetmek Anadolu’yu kaybetmektir. Zira biz birebir ruhtan besleniyoruz. Biz ülkemiz işgale uğradığı vakit bu ruhla ayakta durabildik. Ondan daha ötesi bizim aziz milletimizi öteki milletlerden ayıran en büyük özellik ise Türk milletinin dünya nöbeti tutmasıdır. Mazlum milletlerin nöbetini tutarız. Bizim olduğumuz yerde herkese barış, adalet sarfiyat. Biz Türk’üz, biz buradayız, biz dünyanın tüm coğrafyasındayız. Biz varken zulüm olmayacak. Ne bize karşı yapılan zulme boyun eğeceğiz ne de diğer zulümlere müsaade vereceğiz. Bu atalarımızdan beri bu türlü oldu” sözlerini kullandı.

“TÜRK’ÜZ, VARIZ, BURADAYIZ”

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Lideri Hasan Küçük de yaptığı konuşmada Yunanistan’ın yaptığı asimilasyon siyasetlerini anlattı.

Küçük, “Etnik kimliğin inkarına yönelik asimilasyon çalışmaları 1980li yıllardan sonra dozajını artırarak devam etti. 1983 yılında isminde Türk sözü olduğu için İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği faaliyet yapmaması için kapatıldı. Derneklerimizce yargıya taşınan süreç 1987 yılında Yunanistan yargı makamlığının ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ gerekçesiyle dernekler kapatıldı. Bu üzücü karar sonucunda bölgenin kanaat başkanları toplandı ve ocak ayı sonunda ‘Biz Türk’üz, varız, buradayız’ demek için aktiflik yapma kararı aldılar” dedi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

İskeçe Türk Birliği Lideri Ozan Ahmetoğlu ise konuşmasında 29 Ocak tarihinin mana ve kıymeti üzerinde durdu. Yunanistan’ın 29 Ocak tarihinde gerçekleşen tarihi direniş için özür dilemediğini söyleyen Ahmetoğlu, Trakya Türkleri için bu özrün çok değerli olduğunu lisana getirdi. Ahmetoğlu, “Biz Batı Trakya Türk Birliği olarak hukuk, adalet, demokrasi ve insan hakları diyoruz. Balkan’dan gelenleri unutmayın. Atalarınızın mezarlarının bulunduğu Rumeli’yi aklınızdan çıkarmayın. Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a da bu mevzuya verdiği değerden ötürü çok teşekkür ediyoruz” halinde konuştu. 

KARANFİL BIRAKILDI

Antikkapı’da gerçekleşen programın akabinde iştirakçiler ellerinde Türk bayraklarıyla Fevziye Parkı’nda bulunan Batı Trakya Ulusal Kimlik Direniş Anıtı’na yürüdü. Burada Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Lideri Hasan Küçük’ün yaptığı basın açıklamasından sonra anıta karanfiller bırakıldı. Anma programı helva dağıtımının da akabinde son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap