“Beni engellemedikleri sürece üretebilirim”

 “Beni engellemedikleri sürece üretebilirim”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde boya ustası olarak çalışan engelli Murat İdeal İzmir’i renklendirirken mahzur tanımıyor. İzmir’in her köşesine çizgi sinema kahramanlarını, halk ozanlarını ve Yeşilçam sinemalarının unutulmaz isimlerini resmeden İdeal, “Engelli olabilirim lakin beni engellemedikleri sürece üretebilirim” dedi.

Özel kesimde geçirdiği iş kazası nedeniyle elini kullanamayan Murat Ülkü’nün fotoğraf aşkı mahzur tanımıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda 2010’dan beri
Boya ustası olarak çalışan 49 yaşındaki 2 çocuk babası Murat Dava, İzmir’in her köşesine çizgi sinema kahramanlarını, halk ozanlarını, Yeşilçam sinemalarının unutulmaz isimlerini resmediyor.

“Fırçayı parmaklarımın ortasına takıyorum”
Sağ kolunun iş kazasında koptuğunu ve daha sonra dikildiğini söyleyen Dava, “Kolumu ve elimi kullanamıyorum ancak fırçayı parmaklarımın ortasına takıyorum. Engelli olabilirim ancak bu çalışmama pürüz değil. İşimi çok seviyorum. Memnunum. Her yeni çizim benim için yeni bir hayat üzere. Çok efor gösterdim. Geldiğim etaptan ötürü ben bile kendime inanamadım” dedi. Dava çocukluğumdan bu yana fotoğraf yapmanın hayalini kurduğunu anlatarak, “Çevremdeki kimi beşerler ‘Sen yapamazsın’ dedi. Ben yılmadım. Azmettim. Engelli olabilirim fakat beni engellemedikleri sürece üretebilirim. İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altında çalışmaktan çok memnunum. Bana bu imkanı sağlayan yöneticilerime çok teşekkür ediyorum. Her vakit yardımcı oldular, takviye verdiler” diye konuştu.

Çocukları memnun etmek için başladı
Kısa müddette kendini geliştirerek çalışmalarını farklı bir noktaya taşıyan Dava, “Ben alanlarda fotoğraf yaptığımda çocukların yüzündeki memnunluk beni daha da motive etti. Duvarlara, çöp kovalarına, varillere fotoğraf çiziyorum. Çabucak çabucak kentin her noktasında çalışma yapıyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap