Beyaz Altın mı daha değerli Sarı Altın mı?

 Beyaz Altın mı daha değerli Sarı Altın mı?

Hem dünyada hem ülkemizde altın ziyadesiyle değer gören yatırım aracıdır. Özellikle ülkemizde düğünlerde, sünnetlerde, çocuk doğumu, evlilik yıl dönümü, sevgililer vs. gibi kutlamalarda da rağbet görmektedir.

Altın Hangi Renktedir? Neden Farklı Renkleri Mevcuttur?

Altın saf olarak sarı renkte çıkan bir madendir. Altın yapısının yeteri kadar sert ve dayanıklı olmamasından dolayı eğilme ve bükülme gibi problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunu çözmenin yolu ise altını diğer elementlerle belirli oranlarda karıştırmaktır. Bu sayede altını daha dayanıklı hale getirip takı, çeyrek, tam, cumhuriyet, bilezik vs. şekillerde kullanma mümkün olabilecektir. İstanbul kuyumcuları içerisinde aradığınız altın çeşidini bulabilirsiniz. Renklerinin farklı olması ise altının karıştırıldığı elementin farklılığına dayanmaktadır.

Peki Beyaz Altın Mı Sarı Altın Mı?

Sarı altın ile beyaz altın arasında çok ufak farklar olabilmesine karşın temeldeki fark sadece renktir. Renk farkı da altının alaşımında kullanıldığı elementlerden kaynaklanmaktadır. Beyaz altının alaşımında nikel, sarı altının alaşımında ise bakır gibi elementler kullanılır. Beyaz altın sarı altına göre daha dayanıklı olmasına karşın alerji yapma özelliği sarı altına göre daha azdır. Bu nedenle vücudun sarı altına olan alışması beyaz altına nazaran daha kolay olacaktır.

Sonuç olarak, aralarında fiyat farkı olmamasından dolayı renk seçimi kişinin şahsi zevkine kalacaktır. Hangi rengi kendinize göre düşünürseniz o sizin tercihiniz olacaktır. Yatırım konusunda aralarında bir fark olmayacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap