BYD Endonezya’da pazara liderlik etmeyi hedefleyen üç elektrikli aracını tanıttı

 BYD Endonezya’da pazara liderlik etmeyi hedefleyen üç elektrikli aracını tanıttı

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olan Çinli BYD, Güneydoğu Asya’nın en kalabalık ülkesinin ekonomisinde baskın oyuncu olmayı hedeflerken Perşembe günü Endonezya’da üç yeni elektrikli otomobil modelini tanıttı.

Son çeyrekte BYD, Tesla’yı (TSLA) geride bırakarak, 526.000 aracının çoğunun Çin pazarında satılmasıyla küresel olarak en iyi elektrikli araç üreticisi olarak liderliği ele geçirdi. Şirket 2023 yılında, hem tamamen elektrikli araçları hem de plug-in hibrit araçları içeren 3,02 milyon elektrikli araç satışı gerçekleştireceğini bildirdi.

BYD, uygun maliyetli modeller sunarak ve bölgesel distribütörlerle ortaklıklar kurarak Güneydoğu Asya’daki elektrikli araç satışlarında ön plana çıktı. Hâlihazırda Endonezyalı şirketlerle ortak olarak elektrikli otobüsler ve taksiler sağlayan firma, şimdi de Dolphin hatchback, Atto 3 spor hizmet aracı ve Seal sedanı bu pazarda piyasaya sürüyor.

Bu hamle Endonezya’nın elektrikli araç kullanımını arttırma, yerli batarya üretimine yatırım çekme ve elektrikli araç tedarik zinciri için nikel kaynaklarından yararlanma hedefiyle uyumlu.

Endonezya’nın Baş Ekonomi Bakanı Airlangga Hartarto, Perşembe günü düzenlenen lansman etkinliği sırasında yayınladığı video mesajında BYD’nin 150.000 araç üretme kapasitesine sahip tesisler inşa etmek için 1,3 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını belirtti.

BYD yöneticisi Zhao’ya göre, şirket bu tesislerin inşasına yıl içinde başlama yolunda ilerliyor ve 2024 yılı sonuna kadar ülke genelinde 50 kadar perakende satış noktasından oluşan bir ağ oluşturmayı hedefliyor.

Bu makale yapay zeka teknolojisinin yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap