Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz açıklaması: “Daha da düşecek”

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz açıklaması: “Daha da düşecek”

Investing.com – Dün katıldığı bir televizyon programında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz indiriminin devam edeceğini söyledi.

Faizin sebep enflasyonun netice olduğu tezini tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu fikre katılmayanların olabileceğini ancak faiz düştükçe enflasyonun düştüğünü söyledi. Hedefinin başbakanlık dönemindeki gibi düşük enflasyon ve düşük faiz oranı olduğu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi:

“Benim alanım ekonomi, neticesi de ortada”

Daha önceki açıklamalılarında da ekonomist olduğunu ve ekonominin uzmanlık alanı olduğu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü konuşmasında alanının ekonomi olduğunu ve neticenin de ortada olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Merkez Bankası faiz indirim sinyali verdi

Kasım’da faiz indirimine devam eden, Aralık toplantısında ise faizi sabit tutan Merkez Bankası, karar metninde “Mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskler dikkate alınarak yeterli düzeyde olduğuna karar verilmiştir.” ifadesine Ocak ayı PPK metninde yer vermedi.

Enflasyon raporu sunumunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Kavcıoğlu, Liralaşma Stratejisinin enflasyonu düşürmede etkili bir yöntem olduğunu ve uygulanan yeni ekonomi modeli çerçevesinde büyüme odaklı politikaların devam edeceğini söyledi.

PPK metni ve Kavcıoğlu’nun açıklamaları piyasalarda seçim öncesi faiz indiriminin devam edeceği fikrini güçlendirdi. Ancak dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz daha da düşecek.” açıklamasıyla ilk toplantı olan 23 Şubat’ta faiz indiriminin yapılması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap