Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO kapısını kapattığı İsveç’ten itiraf gibi açıklama: Ülkedeki suç çeteleri PKK’yı finanse ediyor

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO kapısını kapattığı İsveç’ten itiraf gibi açıklama: Ülkedeki suç çeteleri PKK’yı finanse ediyor

NATO’ya girmek için Türkiye’nin onayına ihtiyacı olan İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci son haftalarda yaşanan provokatif olaylarla zora girdi. İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına ve PKK yandaşlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eylemlerine izin verilmesi Stokholm-Ankara ilişkilerini gerdi. Yaşanan gelişmelere ilişkin açılama yapan Erdoğan, İsveç’e NATO’nun kapılarını kapattı.

‘TÜRKİYE İLE TEMASA GEÇECEĞİZ’

İsveç’in NATO Üyeliğinden Sorumlu Başmüzakereci Oscar Stenström, yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İsveç devlet radyosu SR’ye açıklamalarda bulunan Stenström, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki NATO üyeliği konulu üçlü mekanizma toplantısının yeniden başlaması için gelecek hafta Türkiye ile temasa geçmeyi düşündüğünü söyledi.

Stenström, “Şu anda faydalı ve güven içeren bir görüşme olmayacağı için bir araya gelip görüşmeler yapmak anlamsız olur ve bir ihtimal süreci daha da zora sokar. Fakat, yüz yüze toplantıların devam etmesi için Türkiye tarafı ile gelecek hafta erken bir tarihte temasa geçmeyi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“NATO GÖRÜŞMELERİ İÇİN HİÇ OLUMLU DEĞİL”

İsveç ve Finlandiya ile yapılan Daimi Ortak Mekanizma toplantılarının ertelenmesine ilişkin Stenström, “Yapılan yasal olmasına rağmen, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an’ı Kerim yakmak bütün bir dini rencide etmiştir. NATO görüşmeleri için bu hiç olumlu değil, bu üzücü bir durum ve buna yönelik görüşlerimizi aktardık.” diye konuştu.

“PKK’NIN İSVEÇ’TE FAZLA FİNANS KAYNAĞI VAR”

Terör örgütü PKK/ Ypg hakkında da açıklamalarda bulunan Stenström, Türkiye’nin Finlandiya’dan daha fazla İsveç’e dikkat kesilmesinin nedeni olarak terör örgütü PKK/YPG’nin İsveç’teki para kaynağının daha fazla olmasına dikkati çekti. Stenström, “İsveç’te organize suç çeteleri PKK’yı finanse ediyor. Finlandiya’dan farklı olarak İsveç’te PKK’nın daha fazla finans kaynağı var.” dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap