Deva Partisi: ‘Takipsizlikle sonuçlanmış haksız bir soruşturma üzerinden algı operasyonu yapılıyor’

 Deva Partisi: ‘Takipsizlikle sonuçlanmış haksız bir soruşturma üzerinden algı operasyonu yapılıyor’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, DEVA Partisi Kastamonu Vilayet İdare Konseyi üyesi Mustafa Günaydı hakkında takipsizlikle sonuçlanan soruşturmaya karşın yeni bir soruşturma açılmasına reaksiyon gösterdi. DEVA Partisi’ne yönelik bir algı operasyonu yapıldığını söyleyen Yeneroğlu, açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

‘Bu soruşturma, hukukun en temel unsurlarına aykırı’

“DEVA Partisi Kastamonu Vilayet İdare Şurası üyemiz Sayın Mustafa Günaydı hakkında daha evvelce ‘silahlı terör örgütüne üyelik’ suçlaması ile ilgili olarak yapılan soruşturmanın kovuşturmaya yer olmadığı kararı ile sonuçlanmasına karşın mevcut kanıt durumu ile bu kere Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yer alan cürümlerin da eklenerek yeni bir soruşturma açılması hukukun en temel unsurlarına terstir. Ceza hukukunun bu temel unsurlarından biri olan “Non bis in idem” yani bir kişi “Aynı kabahatten iki sefer yargılanamaz” kuralı mucibince, kişinin yeni bir kanıt olmadıkça tıpkı fiil nedeniyle bir daha soruşturulması mümkün değildir.”

‘Soruşturma münasebeti, 14-15 sene öncesine ilişkin kabahat oluşturmayan eylemler’

“Bir kişinin fiilinin kabahat vasfının olup olmadığı değerlendirilip bu fiilin hata olmadığı yahut kovuşturma açmayı gerektirecek kanıtlara ulaşılamaması nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi halinde Ceza Muhakemesi Kanunu’na nazaran soruşturmanın yine açılabilmesi için yeni elde edilen bir kanıt olması gerekir. Buna karşın somut hiçbir yeni kanıt yokken 14-15 sene öncesine ilişkin bir kısım banka kayıtları, cürüm oluşturmayan aksiyonları yeni bir kanıtmış üzere sunularak soruşturma açılması ve gözaltı uygulanması açıkça hukuksuzdur. Vilayet idare şurası üyemizin soruşturma evrakının kapanmış olmasına karşın “Bu kişiyi her şartta cezalandıracağız” mantığı ile yürütülen yeni bir soruşturmanın adil olduğundan bahsetmek mümkün değildir.”

‘Avukatların belgeyi inceleme yetkisi engellenmiştir’

“İl idare şurası üyemizin soruşturma süreci de hukuka alışılmamış olarak yürütülmüştür. Şüphelinin ikametinde yapılan arama sonucunda dijital bilgilere el koyma için mahkeme kararı gerekmesine karşın bu istikamette bir karar olmadan vilayet idare şurası üyemizin ve ailesinin cep telefonları ve bilgisayarlarına el konulmuştur. El koyma anında cep telefonu ve bilgisayarlarda hangi evrakların mevcut olduğuna dair imajlar alınmamış ve bu aygıtlara daha sonra kolluk güçlerince ekleme yapılabilmesi riskinin kelam konusu olduğu bir durum oluşturulmuştur. Ayrıyeten belge ile ilgili olarak avukatların belgeyi inceleme yetkisi de hukuka karşıt bir biçimde engellenmiştir.”

‘Usul kuralları ve yargılanma hakkı ihlal edilmekte’

“Vatandaşların türel güvenlik hakları ihlal edilerek kapanmış belgelerin tekrar açılması ve soruşturma süreçlerinin de adap kurallarına alışılmamış olarak ve insanların adil yargılanma haklarını ihlal edecek halde yürütülmesi kabul edilemez. Hukuksuzlukları tespit edip yargılamakla vazifeli hâkim ve savcıların açık hukuksuzlukları gerçekleştirmesi yahut bunlara alet olması toplumun adalete olan inancını zedelemektedir.”

‘Hukuka karşıtlıklar savcıların kolay yorum kusurundan ibaret değil’

“DEVA Partisi olarak Türkiye’de hukukun üstünlüğünün rafa kaldırıldığını biliyoruz. Tıpkı vakitte parti üyelerimiz hakkındaki isimli süreçlerde karşılaştığımız ağır hukuka karşıtlıkların savcıların kolay bir yorum kusurundan ibaret olmadığı kanaatindeyiz. Partimizi kamuoyu gözünde töhmet altında bırakma eforlarının bir sonucu olarak, soruşturma dahi gerektirmeyen bir mevzudan dahi algı operasyonu yapıldığı artık aşikâr hale gelmiştir.”

‘Bu haksız cezalandırmalara karşı uğraşımız sürecek’

“Bu minvalde soruşturmaların ve yargılamaların hukukun üstünlüğü gözetilerek yapılması ve Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki kuşkulu haklarının tüm vatandaşlarımıza kullandırılması gerekliliğini bir defa daha hatırlatır, milyonlarca vatandaşımızın maruz bırakıldığı bu haksız soruşturmalara ve cezalandırmalara Türkiye’de hiçbir vatandaşımızın maruz kalmaması için uğraş verdiğimizi kamuoyunun takdirlerine sunarız. DEVA Partisi olarak insan haklarının ve insan onurunun her şeyin üstünde olduğuna inanıyoruz. Bu inançla çıktığımız yolda, kurallar ne olursa olsun her vakit hukuk ve demokrasiyi savunacak, haksızlığa uğrayan kim olursa olsun ses çıkaracak ve önümüze çıkacak tüm manileri haklılığımızdan aldığımız güçle aşacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap