“Karaburun’u Akdeniz’in en büyük koku bahçesi olarak koruyup yaşatıyoruz”

 “Karaburun’u Akdeniz’in en büyük koku bahçesi olarak koruyup yaşatıyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer 4’üncü Karaburun Nergis Festivali’nin açılışını zeybek oyununa katılarak yaptı. Karaburun’u Akdeniz’in en büyük koku bahçesi olarak gördüğünü tabir eden Lider Soyer, “Yarımada’nın ılık kış rüzgârlarını Türkiye’nin her yerine taşıyan, ülkemize İzmir’in öyküsünü, yani diğer bir tarımın mümkün olduğunu anlatan nergis çiçeklerini korumakta kararlıyız. Karaburun’u Akdeniz’in en büyük koku bahçesi olarak koruyup yaşatıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Karaburun Belediyesi tarafından 22-23 Ocak tarihleri ortasında düzenlenen 4’üncü Karaburun Nergis Festivali’ne katıldı. Karaburun Belediye Lideri İlkay Girgin Erdoğan’ın konut sahipliği yaptığı programda İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, Kemalpaşa Belediye Lideri Rıdvan Karakayalı ve eşi Lütfiye Karakayalı, Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin ve eşi Fatma Tekin, Çeşme Belediye Lideri Ekrem Oran’ın eşi Nuriş Oran, Garnizon Kumandanı Binbaşı Ali Eker, belediye bürokratları, meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, kooperatifler, üreticiler, muhtarlar ve yurttaşlar yer aldı.

“Akdeniz’in en büyük koku bahçesi”
“Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla mahallî eserlerin tanıtımı konusunda çalışmalar yürüten Lider Tunç Soyer, zeybek oyununa katılarak açılışını yaptığı şenlikte “Nergis çiçeğinin yurdu Karaburun’da, 4. Nergis Festivali’nde, sizlerle tekrar buluştuğum için çok memnunum. Ülkemizin birçok yeri karla kaplıyken, kışı iliklerimize kadar hissederken, bugün bir mucize yaşıyoruz. Nergis çiçeği mucizesi. Karaburun’a her geldiğimde, Akdeniz’in en büyük koku bahçesinde olduğumu hissederim. Buradaki sarp kayalar ve makilikler ortasında gizlenen küçük tarlaların her biri, eşsiz birer koku bahçesidir. Geçtiğimiz çağlardan bize ne kaldı? Büyük saraylar mı, savaş naraları mı? Bir anlık zaferleri için dünyayı yakıp yıkan efendiler mi? Hiçbiri kalmadı! Geriye ne kaldı biliyor musunuz? Zeytin ağaçları ve nergis çiçeklerinin kokusu kaldı. Onlar, bu cılız gövdeleriyle hepimizden güçlüler. Ve bakın, bugün bizleri hala daha bir ortaya getirmeyi nasıl başarıyorlar” dedi.

“Nergisin yanı sıra yerli sümbüller ve sim çiçekleri için de muhafaza projesi başlatalım”
Karaburun’un koku bahçelerinin çok özel olduğunu söyleyen Lider Soyer, “Özel, zira bu bahçelerde öbür bir süs bitkisi kültürünün izlerini görüyoruz. Dünyanın birçok yerinde mevsimlik süs bitkileri gösterişli renkleriyle ön plana çıkar ve üretilirken, Karaburun kendine diğer bir yol çizmiş. Karaburun halkı büyük, gösterişli çeşitler yerine, çiçekleri ufak fakat kokusu güçlü bitkiler yetiştirmiş. Yalnızca nergis değil, çabucak onu takiben çiçeklenen mor ve pembe sümbüller de Karaburun koku bahçelerinin eşsiz birer kesimi olmuş. Kokusu daha az olan ve pek azımızın bildiği kar beyaz sim çiçekleri. Onlar da bu bahçelerde yetişiyor. Karaburun’un nergislerini yaşatmak için gösterdiğimiz çabayı, tüm bu soğanlı bitkileri yaşatmak için de sürdürmek zorundayız. İlkay Başkan’ımızdan ricam, nergisin yanı sıra yerli sümbüller ve sim çiçekleri için de bir muhafaza projesi yapalım. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu mevzuda da sizin yanınızda olacak. Karaburunlu çiftçilerimize sağladığımız nergis soğanı dayanağını, bu tipleri korumak için de vermeye hazırız. Zira fakat bunu başarırsak Karaburun’u Akdeniz’in en büyük koku bahçesi olarak koruyup yaşatabiliriz” halinde konuştu.

“İzmir’in öyküsünü anlatacağız”
Karaburun’da ilçe belediyesiyle birlikte yurttaşların ekmeğini büyütmek, refahı artırıp adil bölüştürmek için üzerine düşen her şeyi yapmayı sürdüreceğini belirten Lider Soyer, kelamlarını şöyle tamamladı: “Yarımada’nın ılık kış rüzgârlarını Türkiye’nin her yerine taşıyan, ülkemize İzmir’in öyküsünü, yani diğer bir tarımın mümkün olduğunu anlatan nergis çiçeklerini korumakta kararlıyız. İlkay Lider nezdinde İzmir’in ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonuna güç katan çalışmalarından ötürü tüm Karaburun Belediyesi grubuna çok teşekkür ediyorum.”

“Nergis bizim için iştir, aştır, emektir”
Karaburun Belediye Lideri İlkay Girgin Erdoğan ise “İki yıl ortadan sonra düzenlediğimiz dördüncü şenliğimiz tarım kenti olan Karaburun’umuzun tanıtımında çok değerli bir fonksiyon üstleniyor. Nergis biz Karaburunlular için bir çiçekten fazlasını tabir eder. Kutsal bir emeğin, uğraşın eseridir. Ekim alanlarımız azalmış olsa da yıllarca memleketimizin en değerli geçim kaynakları ortasında olmuştur. Nergis onun için bizim için yalnızca bir çiçek değildir; iştir, aştır, emektir. Nergis Karaburun’da İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Sayın Tunç Soyer ve pahalı eşi Neptün Soyer’in dayanaklarıyla her geçen sene daha fazla alanda ekiliyor. Geçtiğimiz süreçte 120 bin nergis soğanını üreticilerimize dağıtmıştık. Sevgili Tunç Liderim emeklerimiz karşılık buluyor. Artık Karaburun ve Mordoğan’da ekim alanı olarak iki bin dönüme ulaştık. Gelecek yıllarda daha büyük alanlarda nergis dikimi yapacağız. Bizlere düşen vazife bu rahmeti vatandaşlarımızın önüne sermektir” dedi.

“Burası koku bahçesi olmuş durumda”
CHP Bayan Kolları Genel Lideri Nazlıaka da “Bugün bu şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen İzmir Büyükşehir Belediye Liderimize, eşi Neptün Soyer’e, Karaburun Belediye Liderimize, belediye çalışanlarına, emek verenlere teşekkür ediyorum. Tunç Liderimiz da bahsetti, burası koku bahçesi olmuş durumda” diye konuştu.
Üreticiler tarafından kurulan stantları da dolaşan Lider Soyer, yurttaşlarla sohbet etti. Şenlik çeşitli gösteriler ve canlı heykel şovları ile devam etti.

İki günlük programda neler var?
Karaburun’un klasik şenliği kapsamında fotoğraf stantları, bando ve halk dansları şovları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve Türk Halk Müziği Orkestrası konseri, üretici ve nergis sohbetleri, yarışlar, söyleşiler, nergis sabunu ve keçe atölyesi faaliyetleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatrosu şovları, klasik hoşluk müsabakası yapılıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap