Dolar/TL ve euro/TL kritik haftaya nasıl başladı?

 Dolar/TL ve euro/TL kritik haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesinden işlem gören dolar/TL, merkez bankalarının toplanacağı haftaya sakin bir açılış yaptı.

ABD ve Avrupa Merkez Bankası takip edilecek

Bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecekleri. Fed’in 25 baz puan, ECB’nin ise 50 baz puanlık faiz artışı yapmasının beklendiği toplantıda gelecek aylar için alınacak kararlar yakından takip edilecek.

Fed’in beklentilerden iyi gelen verilerin ardından faiz artırımlarını azaltarak tamamlaması bekleniyor. Mart ayında bir kez daha faiz artışının yapılıp yapılmayacağı ve yılın devamında ilk faiz indiriminin gelip gelmeyeceğine dair ipuçlarının aranacağı toplantı Çarşamba günü gerçekleşecek.

Avrupa Merkez Bankasının toplantısı Perşembe günü yapılacak. 50 baz puanlık faiz artırımının yapılmasının beklendiği toplantıdan Mart ayında neler yapılacağına dair sinyaller aranacak. Toplantılara yaklaşıldıkça dolar ve euro’da yaşanacak hareketliliğin diğer döviz kurlarında da kendisini göstermesi bekleniyor.

Dolar/TL kurunda 18,80 üzeri ataklar sınırlı kalırken euro/TL’de 20,60 üzeri takip ediliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap