Dünyaca Ünlü Analist: Altın Fiyatı Hızla Bu Seviyelere Gidebilir!

 Dünyaca Ünlü Analist: Altın Fiyatı Hızla Bu Seviyelere Gidebilir!

Bir piyasa stratejistine göre, Fed bu yıl para politikasını sıkılaştırmaya çalışsa da altın fiyatı için ons başına 2.000 dolara geri dönüş yolu hala var. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Milling-Stanley: Altın fiyatı 2.000 dolar eşiğine gelecek

Katıldığı bir podcast’te, State Streat Global Advisors’ın baş piyasa stratejisti George Milling-Stanley, Fed’in bu yıl üç veya dört faiz artırımı potansiyeli ile faiz oranlarını yükseltmeye bakmasına rağmen, bunun yüksek enflasyon baskısı anlamına geldiğini söyledi. Getiri negatif bölgede kalacağını söyledi. Milling-Stanley, fiyatların ons başına 1.840 dolar civarında iki ayın en yüksek seviyesinde kalmasıyla, altın piyasasını neyin yönlendirdiği üzerine düşüncelerini aktardı. Uzman isim, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

2022’de dört faiz artırımı yaparsak, faiz oranları yüzde 1 olacak. Bu korkulacak bir şey değil. Paul Volcker (eski Fed Başkanı), faiz oranlarını 1980’lerde, enflasyon çok daha yüksek iken, çok daha yüksek oranlara taşıdı.

Milling-Stanley, ekonominin yüzde 5’in üzerinde sürekli enflasyon seviyelerini gördüğü 1970’lere kadar bakıldığında, altın fiyatlarının nominal getirisinin yaklaşık yüzde 15 ve reel getirisinin yaklaşık yüzde 10 olduğuna dikkat çekti. Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 7 artış gösterdi. Ekonomistler ve analistler, artan emtia fiyatlarının ve ücretlerin 2022’nin çoğu için enflasyonu yüzde 5’in üzerinde tutabileceğini belirtiyor.

Milling-Stanley, “Bu olursa, altın fiyatı çok, çok hızlı bir şekilde 2.000 doların eşiğine gelecek” dedi. Bu seviyelerin bu yıl görülmesinin olası olduğuna dikkat çekti. Milling-Stanley’e göre altın yalnızca yükselen tüketici fiyatlarına karşı önemli bir korunma aracı olmakla kalmıyor, aynı zamanda hisse senedi piyasaları zayıflamaya başladığında ve volatilite arttığında bir miktar koruma sağlayabileceğini de belirtti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap