Dünyaca ünlü grup LYSA’ya geliyor!

 Dünyaca ünlü grup LYSA’ya geliyor!

Dünyaca ünlü müzik kümesi The Secret Trio 8 Şubat’ta Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

 

Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi dünyaca ünlü küme The Secret Trio’yu ağırlamak için gün sayıyor. Geçtiğimiz Aralık ayında dünyaca ünlü caz sanatkarı Ferit Odman’ı ağırlayan LYSA, 8 Şubat’ta The Secret Trio konserine konut sahipliği yapacak. Fiyatlı olacak konser 8 Şubat Çarşamba saat 20.30’da LYSA Cahit Irgat Salonu’nda gerçekleşecek.

Üç değerli isim bir arada

Ud sanatkarı Orta Dinkjian, kanun sanatkarı Tamer Pınarbaşı ve Balkan müziğinin klarnetteki usta ismi İsmail Lumanovski’den oluşan The Secret Trio ortaya koydukları süper yapıtlarla sanatseverler tarafından büyük bir beğeniyle takip ediliyor. Öte yandan konserde yeni albümünden kesimlere yer verecek olan The Secret Trio Türkiye’de çok bilinen kesimleriyle sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

The Secret Trio hakkında

The Secret Trio, Anadolu ve Ortadoğu kökenli bir müzik yapıyor. Lakin armoni ve kontrpuanlarda kullandıkları Batılı konseptler ve caz gibisi doğaçlamalara dayanan icra biçimleri, onların müziğinde çok kıymetli bir yer tutuyor. Müziklerindeki çeşitliliği, küme üyelerinin kültürel kimliklerinde de görmek mümkün. Makedonya Çingeneleri geleneğinden gelen İsmail Lumanovski, Karaman’da dünyaya gelen ve kanunu büsbütün farklı bir teknik ile çalmaya başlayan Tamer Pınarbaşı ve Diyarbakırlı bir Ermeni aileden gelip Anadolu Ermeni müziğini babası Onnik Dinkjian’dan öğrenen Orta Dinkjian’ın New York’ta kesişen yolları, Doğu ve Batı’nın müzik geleneklerini yeni bir kavşakta bir ortaya getiriyor. The Secret Trio üyeleri, yalnızca gördükleri dünyayı değil, nasıl bir dünya görmek istediklerini de müzikleri ile ortaya koyuyor. Müzikal düşlerini gerçekleştirmek gayesiyle müzik yaptıkları için kendilerine “Secret Trio” diyorlar. Öte yandan, dünyayı kendileri üzere görenleri de ortalarına almaktan geri durmuyorlar. The Secret Trio, Soundscapes ve Three of Us albümlerinin akabinde Coexist albümünü Aralık 2022’de Kalan Müzik etiketiyle yayınladı.  The Secret Trio, üçüncü stüdyo albümleri Coexist [‘Bir Ortada Var Ol’] ile dünyayı yalnızca gördükleri üzere değil, birebir vakitte olmasını diledikleri üzere resmeden bir müzikler bütünü seçiyor. The Secret Trio müzisyenlerine nazaran, bir ortada var olmak da, aslına bakılırsa, kendinden farklı olanın barış içerisinde yaşamasına müsaade vermektir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap