Ekili arazilere zarar veren koyunlara zabıta müdahale etti

 Ekili arazilere zarar veren koyunlara zabıta müdahale etti

Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü grupları, ekili tarlalara ve etrafa ziyan verdiği için ağır şikayetlere neden olan Panayır Mahallesi’ndeki küçükbaş hayvanları topladı. Bir vatandaşa ilişkin arazi üzerine müsaadesiz bırakılan keçi ile koyunlar, yakalanarak Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi. Zabıta takımlarının kucağında taşıdıkları koyunlar ziyan görmemesi için her türlü önlem alındı.

Zabıta Müdürlüğü grupları, vatandaşa ilişkin boş alana kaçak olarak yapılan derme çatma ağılların yıkılması ve başıboş küçükbaş hayvanların yakalanması için çalışma gerçekleştirdi. Sahipleri tarafından yere salınan ve etrafa ziyan vermesinden ötürü valilik ile belediyelere çok sayıda şikayetin geldiği keçi ve koyunları toplamak için harekete geçen gruplar, başıboş dolaşan koyunların peşine düştü. Küçükbaş hayvanları yakalamak kolay olmazken, keçi ve koyunlar kaçtı, belediye grupları kovaladı.

ÇOCUK ÜZERE TAŞIDILAR

Zabıta gruplarının küçükbaş hayvanları yakalamaları esnasında sıcak imgeler ortaya çıktı. Hayvanlara ziyan vermemek ismine epey dikkatli hareket eden gruplar, yakaladıkları keçi ve koyunları adeta bir çocukmuş üzere kucaklayarak taşıdı. Uzun bir uğraş sonunda yakalanan hayvanlar, kamyonlara yüklenerek Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi.

Belediye grupları, manzara ve etraf kirliliğine sebebiyet vermesinin yanı sıra insan sıhhatini da tehdit eden ağılları iş makinesi ile yıktı. Hayvan sahiplerine ise cezai süreç uygulandı. Zabıta yetkilileri, 3285 Sayılı Hayvan Sıhhati Kanunu’na nazaran cadde ve sokaklarda her türlü küçük ve büyükbaş hayvanın yetiştirilmesi, kesilmesi ve satışının yapılmasının yasak olduğunu söyleyerek, ikazda bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap