Lüleburgaz ile Bulgaristan’ın Haskovo belediyeleri kardeş şehir oldu!

 Lüleburgaz ile Bulgaristan’ın Haskovo belediyeleri kardeş şehir oldu!

Lüleburgaz Yıldızları Bayan Akademisi’nde Bulgaristan’ın Haskovo Belediyesi ile imzalanan kardeş kent protokol merasiminde konuşan Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, “Haskovo Belediyesiyle komşuluk ve kardeşlik protokolü imzalamanın memnunluğu ve heyecanını yaşıyoruz. Her şeyin sevgiyle başladığı Lüleburgazımızda aydınlık geleceğimize yürümek istiyoruz” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi ile Bulgaristan’ın Haskovo Belediyesi imzalanan protokolle kardeş kent oldu.

Protokol, LYKA Prof. Dr. Türkan Saylan Salonu’nda imzalandı. İmza merasimine Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, Haskovo Belediye Lideri Stanislav Dechev, Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov,  her iki belediyenin belediye lider yardımcıları, her iki belediyenin belediye meclis üyeleri, Bal-Göç Trakya Derneği Lideri Veli Öner ile daire müdürleri katıldı. Protokol öncesinde Lüleburgaz Belediyesi ve Haskovo Belediyesi vazifelileri Türkçe ve Bulgarca olarak protokol metnini okudu. Daha sonrasında Lüleburgaz’ın tanıtım görüntüsü izletildi.

“Aydınlık geleceğe yürümek istiyoruz”

Protokol öncesinde konuşma yapan Lider Gerenli, dışarıda soğuk bir hava olduğunu fakat kardeşlik ve dostluk protokolüyle havanın ısındığının altını çizerek, “Bugün komşumuz ve dostumuz Haskovo Belediyesiyle komşuluk ve kardeşlik protokolü imzalamanın memnunluğu ve heyecanını yaşıyoruz. Her şeyin sevgiyle başladığı Lüleburgazımızda aydınlık geleceğimize yürümek istiyoruz. Dostlarımızla iş birliklerimizi artırarak toplumsal ve kültürel etkileşimleri çoğaltmak için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

“Kardeşlik alakalarını büyüteceğiz”

Başkan Gerenli, iki belediye ortasındaki vilayet birlikleriyle kardeşlik ve dostluğun gelişeceğinin vurgusunu yaparak, “Özellikle iklim değişikliği, etraf meseleleri, sanatsal ve sportif gelişim, insanların kendini geliştirmesi açısından Haskovo Belediyesi çok hoş işler yapıyor. Biz de birebir halde yürüyoruz. Bilhassa Lüleburgaz ve Haskovo ortasında halklarımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin kardeşliğinin gelişmesi, birbirimizi daha yeterli tanımak ve iş birlikleri yapmak ve hoş. Balkan coğrafyasında geleceğe emin adımlarla yürümek üzere bir ortada olmaktan çok büyük memnunluk duyuyoruz. Dostluk, barış ve kardeşlik alakalarını büyüteceğimize inanıyorum” tabirlerini kullandı.

“Kardeşlik ve dostluk için imzalıyoruz”

Haskovo Belediye Lideri Stanislav Dechev de protokolün yalnızca kağıttan ibaret olmadığını belirterek, “Bugün imzalanan protokol yalnızca bir evrak ya da kağıt değildir. Kardeşlik ve dostluk için protokol imzalayacağız. Bugün resmi olarak dostluğumuzu ilan ediyoruz. Bugün resmi olarak dostluğumuzu ilan ediyoruz. Bu saatten sonra daha da geliştireceğiz. Zira spor, eğitim ve kültürel alanda ortak projeler için artık birçok fikrimiz bulunuyor. Lüleburgaz ve Haskovo halkları ile iş insanları yardımıyla bu projelerimizi geliştireceğimize inanıyorum” dedi.

Dechev “İmzaladığım birinci protokol”

Dechev, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bugün imzalanan protokol Haskovo Belediye Lideri olarak imzalayacağım birinci protokoldür. Bu da tesadüf değildir. Bulgarca’da bir atasözümüz var o da, “Akrabalarımızı seçmeyebiliriz lakin dostlarımızı seçebiliriz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap