EY: CEO’lar artan girdi maliyetlerinden kaygılı

 EY: CEO’lar artan girdi maliyetlerinden kaygılı

Dünya genelinde 2.000’den fazla CEO’nun beklentilerini ve karşılarında olan zorluk ve fırsatlar hakkındaki görüşlerini ortaya koyan Ernst &Young 2022 CEO Görünüm Araştırması yayımlandı.

Araştırmaya nazaran, ankete katılan CEO’ların yarısından fazlası (%54) mevcut işletmelere, dijital dönüşüme ve sürdürülebilirliğe yatırıma öncelik verecek. Ayrıyeten, karşılık verenlerin dörtte üçünden fazlası (%79), maliyetleri düşürmek, gelecekteki beklenmedik aksaklıklara karşı hazırlıklı olmak ve riskleri en aza indirmek gayesiyle tedarik zincirlerinde ayarlamalar yaptı ya da bunu planlıyor.

Araştırmada işleri etkileyebilecek harici riskler yüzünden CEO’ların yatırım planlarının rotasından sapabileceğine de dikkat çekiliyor. Karşılık veren CEO’ların büyük çoğunluğu (%87) artan girdi fiyatları konusunda epey telaşlılar ve ticari tansiyonları (%18), iklim değişikliğinin tesirlerini (%17) ve artan rekabeti (%13) işlerinin gelecekteki büyümesini etkileyecek en önemli riskler olarak tanımlıyorlar.

Anket bulgularına nazaran, CEO’ların 2022 yılında öncelik vereceği muahedeler, operasyonel yeteneklerin (%26) yanı sıra çevresel, toplumsal ve yönetişimsel (ESG) pozisyonları ile sürdürülebilirlik ayak izlerini (%20) düzgünleştirici nitelikteki muahedeler olacak.

Rekor düzeyde gerçekleşen birleşme ve satın almalar devam edecek

Birleşme ve satın almalar tarafında 5 trilyon ABD dolarlık rekor düzeyde bir hacme ulaşılan 2021 yılının akabinde, CEO’lar için bu süreçler 2022’de başka yatırım alanlarını tamamlayacak kritik bir araç olmaya devam edecek. Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi (%59), şirketlerinin önümüzdeki 12 ay içinde satın almaları sürdürmesini bekliyor. (2021 başında bu oran %48 olmuştu.)

2022’de şirket satın almak isteyen CEO’ların en çok tercih ettikleri ülkeler, ABD, İngiltere, Çin, Hindistan ve Almanya olarak sıralanıyor. Bölümlere bakıldığında ise, teknoloji, sıhhat hizmetleri ve gelişmiş üretim, varlık satın alma mümkünlüğünün daha yüksek olduğu birinci üç kesim olarak öne çıkıyor.

Raporu yorumlayan Ernst & Young Türkiye Strateji ve Kurumsal Finansman Kısım Lideri Özge Gürsoy Büyükavşar, “CEO’ların yatırım araç setinde muahedeler kıymetli bir kaldıraç olmayı sürdürecek. Birleşme ve satın almada bir rekor koşusundan çıkan birçok CEO’nun önümüzdeki devirde son 12 ay içinde satın alınan varlıkları entegre etmeye odaklanacağı görülüyor, lakin CEO’ların satın alma planları, yüksek düzeylerde mutabakat aktifliğinin 2022’de de devam etmesini sağlayacak seviyede olmalı.

CEO’lar, şirketlerine hissedarlar ve toplum için sürdürülebilir yararlar sağlayacak halde taraf vermeye hazır. Önceliği sürdürülebilirliğe vermek kelam konusu olduğunda, CEO’nun ve yatırımcıların niyetleri ortasında ahenge muhtaçlık duyulduğu görülüyor. Yatırımcılardan ve hissedarlardan yüksek maliyetler ve uzun vadeli getirilerle ilgili kuşkular nedeniyle gelebilecek olan direnç, CEO planlarını rayından çıkarabilir ve şirketlerini tarihin yanlış tarafına savurabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap