Faiz fiyatlamasıyla sert kayıp veren altın, yeni haftaya nasıl başladı?

 Faiz fiyatlamasıyla sert kayıp veren altın, yeni haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde 98 dolar düşerek son ayların en sert kaybını yaşayan ons altın, yeni haftaya hafif alıcılı başladı. Kıymetli metal 1.878 dolardan işlem görüyor.

2023’ün ilk FOMC toplantısında faizi 25 baz puan artıran Fed, sıkı para politikası çerçevesinde yıl içinde bir ya da iki faiz artışının daha olabileceğini belirtti. Fed’in söylemleri yıl içinde faiz indirimi bekleyen piyasalarda şahin etki yaratmadı ve hem endeksler hem madenlerdeki yükseliş devam etti. Ancak Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdamın oldukça yüksek gelmesi ve işsizlik oranının da gerilemesiyle altın sert kayıp verdi.

İstihdam rakamları Fed’e alan yarattı

ABD’de istihdam sektörünün güçlü olması ve son rakamların da beklentilerin oldukça üzerine çıkması, Fed’in bir ya da iki faiz artırımı planına destek sağladığı için dolar endeksi 103 seviyesi üzerinde ABD 10 yıllık tahvil faizi de yeniden %3,55 seviyesi üzerine çıktı. Altın ise Cuma günü %2’den fazla kayıpla 1.862 dolara indi.

Yeni haftanın ilk gününde dolardaki pozitif seyir devam ederken altın 1.878 dolardan işlem görüyor.

Gram altında son durum

Ons etkisiyle geçtiğimiz hafta önce 1.185 TL ile rekor kıran ardından 1.127 TL’ye gerileyen gram altın, bugün 1.137 TL’den işlem görüyor. Çeyrek altın 1.916 TL’den cumhuriyet altını ise 7.634 TL’den satıcı buluyor.

Yazar: Deniz Engin

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap