Filmlerdeki o sahne tıbba göre imkansız

 Filmlerdeki o sahne tıbba göre imkansız

İzlediğiniz sinemalarda, monitörde hastanın kalp ritmi düz bir çizgiye dönüştüğünde tabibin şok verdiğini ve hastayı yine hayata döndürdüğünü görürseniz o sahnenin tıbbi açıdan gerçek olmadığı çok net olarak söylenebilir.

Çünkü kalp elektrokardiyografisinin asistol denen düz çizgi gösterdiği bir kalbe şok verilmez. Öbür bir söz ile bu ritm şoklanabilir bir ritm değildir. Bu durumda yapılması gereken şey kalp masajıdır ve tıbbi takım geldiğinde de verilmesi gereken medikal tedavi algoritması özeldir.

Memorial Bahçelievler Hastanesi’nden Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Görüntüleme Uzmanı Dr. Özge Özden, sinemalardaki kimi sahnelerin neden yanlışsız olmadığını tıbbi açıdan şöyle açıklıyor:

“Bir hastanın kalbinde ventriküler fibrilasyon denen kaotik ritm bozukluğunda elektrik şoku vermek hayat kurtarıcı bir müdahaledir ve bu ritm şoklanabilir bir ritmdir. Lakin kalp monitöründe asistol olarak bilinen düz bir çizgi görüldüğü durumda kalp elektrik şokuna karşılık vermez, bu ritm şoklanabiir bir ritm değildir ve kalp masajı yapmak gerekir.

Bu hususta eğitimi olmayan bireylerin, kalbi duran bir bireyde uygulayabileceği Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) aygıtları ritmi tanıyacağından tıbbi grup gelinceye kadar kullanılması hayat kurtarıcı bir aygıttır ve kullanımının yaygınlaşması kritik kıymete sahiptir.

Fakat birtakım sinemalarda düz çizen elektrik şokuna elektrik şoku verildiğini görüyoruz ve bu aslında yanlışsız bir tıbbi uygulama değil.

Bu ortada, birtakım sinemalarda, elektrik şoklaması yapılan hastanın olağan ritmine döner dönmez süratlice konuştuğu ve hatta süratlice taburcu edildiğini görüyoruz. Gerçek hayatta bu türlü bir şey görme ihtimalimiz pek yok. Bu usul hastalarda, bu duruma neden olan, altta yatan özel bir neden olmaktadır ve bu durum tespit edilip gerekli tedaviler yapılmaktadır sonrasında da birtakım tedbirler alınmaktadır. Hatta birtakım hastaların, altta yatan sebebe bağlı olmakla birlikte ICD (implantable cardiac defibrillator) denen şoklama özelliğine sahip kalp pilleri ile kalan hayatına devam etmesi gerekebilmektedir.

Televizyon dünyasındaki bir başka yanılgı ise hayat kurtarıcı müdahalelerin herkeste işe yaradığı. Malesef gerçek hayatta durum bu türlü değil. Kardiyak arrest sonrası CPR yapılan hastaların hepsi yaşamıyor, yaşasa bile yalnızca bir kısmı taburcu edilebiliyor. Dahası CPR sonrasında hasta kurtulsa bile kaburgalarda kırık oluşabiliyor, beyin hasarı olabiliyor.

DR. ÖZDEN: “FİLM ÜRETİMCİLERİ TIBBI TAKVİYE ALMALI”

Filmlerdeki tıbbi sahnelerin, husus hakkında tecrübeli şahıslardan danışmanlık alınarak çekilmesinin hayli değerli olduğunu düşünüyorum. Her şeyden evvel bu sinemalar, senaryolar yanlış bilgi içermemeli. Hukukla, siyasetle ya da sanatla ilgili teknik olarak yanlış bir bilgiyi nasıl tercih etmiyorsak, hayli kritik olan ve büyük kitlelerin izleyip bir şeyler öğrendiği sıhhatle ilgili yanlış bilgileri de tercih etmiyoruz elbette.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap