MAN otobüslerinden başarı üçlemesi

 MAN otobüslerinden başarı üçlemesi

MAN, kent içi ve şehirlerarası yolcu otobüsleri ile üst üste üçüncü kere en büyük memleketler arası otobüs mükafatını kazandı. Üstelik otobüsler yalnızca heyet üyelerini etkilemiyor, müşteriler de sahip oldukları MAN araçlarından son derece mutlular. 

MAN, kesimdeki bütün markalar ortasında bir birincisi başararak, Avrupa’nın en büyük otobüs mükafatlarını üst üste üçüncü sefer kazandı. 2020 yılında memleketler arası Coach of the Year mükafatını MAN Lion’s Coach alırken, 2022’de birebir mükafatı kazanan NEOPLAN Cityliner oldu. MAN Lion’s City E ise, bu yıl kazandığı Bus of the Year 2023 mükafatı ile MAN’ın muvaffakiyet üçlemesini tamamlanmış oldu. 2021 yılında Covid salgını nedeniyle hiçbir ödül tertibi yapılamamıştı. 

MAN Lion’s City 12 E, Bus of the Year mükafatını kazanan birinci tam elektrikli otobüs oldu. Bu mükafatla birlikte, MAN Truck & Bus, otobüs markalarıyla konuta, tam 12 kupa getirme başarısı gösterdi. Bunların altı tanesi Coach of the Year ödülü (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) ve altı tanesi de Bus of the Year ödülü (2023, 2015, 2005, 1999, 1995, 1990) oldu. MAN Truck & Bus böylelikle, seri ödül kazanan bir firma olarak, bölümdeki muvaffakiyetini daha da pekiştirdi.    

Üstelik, otobüsler yalnızca jüriyi oluşturan sanayi uzmanı gazetecileri cezbetmekle kalmadı, tıpkı vakitte MAN müşterilerini de son derece memnun etti. Bu memnunluğu, milletlerarası satış ve servis grubunun sistemli bağlantı halinde olduğu otobüs operatörlerinden gelen kusursuz geri bildirimler de ortaya koydu. MAN, son yıllarda Covid salgınına ve Ukrayna’daki krize karşın otobüs portföyüne kıymetli yatırımlar yaptı ve piyasaya fark yaratan eserler sürdü. Bu eserler de MAN için geleceğin pazar başarısına giden yolu açmaya devam ediyor.

MAN Lion’s coach ve NEOPLAN Cityliner şehirlerarası yolcu otobüsü kategorisinde zirvede

MAN’ın 2020- Coach of the Year ödüllü modeli Lion’s Coach tam bir seyahat devi olarak öne çıkıyor. Geniş, konforlu iç yerinde 61 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Güçlü MAN D26 motoru ile 510 beygir gücüne kadar çıkan otobüs, rahat ve süratli bir formda gideceği yere ulaşıyor. Ayrıyeten bir dizi yeni jenerasyon asistan sistemiyle aracın güvenliği daha da artırılmış durumda. Heyet üyeleri, 100 kilometrede sadece 19,4 litre yakıt kullanan inanılmaz derecede verimli aktarma organları, aynaların yerini alan OptiView sistemi ve tekerlekli sandalye asansörünün ön aks üzerine akılcı entegrasyonu üzere özgün özelliklerin yanı sıra aracın genel konfor, inovasyon ve kullanım rahatlığına da vurgu yaptılar.

NEOPLAN Cityliner ise, Cityliner’ın 1971’deki birinci üretiminden bu yana 50 yıllık muvaffakiyet öyküsünü kesintisiz devam ettiriyor. Heyet üyeleri, aracın iktisat, güvenlik, konfor ve tasarımı harmanlayan genel konseptinden bilhassa etkilendiler. Cityliner’ın çağdaş Euro-6 altı silindirli motora sahip yüksek performanslı aktarma organları, 6 vitesli otomatik şanzımanla kusursuz bir ahenk içinde çalışıyor. Bu da aracın bilhassa dik yokuşlar ve dar virajlar içeren şiddetli yolların üstesinden basitçe gelmesini sağlıyor. Ultra çağdaş iç yer da yolcularına dinlendirici bir seyahat ortamı sunuyor.

Lansmanından bu yana 1.000’den fazla MAN Lion’s City E otobüsü sipariş edildi 

Başarıları ile öne çıkan MAN Lion’s City E hakkında son vakitlerde çok şey yazıldı. MAN Lion’s City E, geçen yılın Mayıs ayında yalnızca kendi güç kaynağıyla Münih’ten İrlanda’nın Limerick kentinde düzenlenen memleketler arası Bus Euro Test’ine kadar tüm yolu kat etti. Seyahat boyunca, sekiz ülkeden geçti ve yaklaşık 2.500 kilometre yol yaptı. Alpler’den, otoyollardan, dar sokaklardan geçti ve hatta Atlantik’i aşan bir feribotu kullandı.

Jüri, bilhassa aracın “çığır açan dizaynına, yüksek seviye konforuna ve çok sessiz iç mekânına” övgü yağdırdı. En üst seviye güvenlik sunan aracın şoför kabini, piyasadaki en düzgün kabinlerden bir tanesi oldu. Büsbütün elektrikli otobüs, Avrupa seyahatinde toplamda 1.764 kilowatt/saat güç kullandı ve yaklaşık yüzde 21’lik etkileyici bir reküperasyon (enerjinin, potansiyelin geri kazanımı) oranı elde etti. Aracın uzun günlük menzili ise, rastgele bir noktada bataryayı şarj etmek için durmasına gerek bırakmadı.

2020’de satışların başlamasından bu yana, Avrupa’daki MAN müşterileri, daha şimdiden 1.000’in üzerinde tam elektrikli MAN Lion’s City E otobüs siparişi verdi. Barselona, Hamburg, Kopenhag, Malmö ve Zürih üzere Avrupa kentlerinde zati yollarda olan MAN Lion’s City E, çok yakında daha birçok kentin sokaklarını sıfır emisyonlu seyahatle tanıştırmaya hazırlanıyor.

 İyi eser için güçlü takım kuraldır   

En âlâ eserler bile, yalnızca güçlü bir takımla hazırlanıp sunulurlarsa başarılı olabilirler. Tasarımcılarının, birinci taslaklarından mühendislerin inovasyonlarına, üretim işçisinin inançlı üretiminden satış ve servis takımlarının faaliyetlerine kadar MAN’ın tüm çalışanları otobüs temasını tutkuyla yaşar.   

Sektör son yıllarda Covid ve Ukrayna savaşı nedeniyle birtakım darbeler almış ve satışlar bilhassa şehirlerarası otobüslerde düşmüş olsa bile; bu tutku, güçlü otobüs grubunun, son derece rekabetçi pazardaki zorlukların günbegün üstesinden gelmesini ve geleceğe inançla bakmasını mümkün kılmaya devam etmektedir. İnovatif araçları ve motivasyonu yüksek takımı ile kendisini otobüs segmentinde olumlu formda geliştirmek için ülkü bir durumda konumlandıran MAN, otobüs markalarıyla daha kaç ödüllere şimdiden hazırdır.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap