Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme

 Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada gelen şikayetler üzerinde otomotiv dalında kayıt dışılık, stokçuluk, ve haksız fiyat artışlarını önlemek emeliyle gerekli araştırma ve incelemelerin başlatıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada bakanlığa bağlı vergi müfettişleri tarafından kayıt dışılık, stokçuluk, haksız fiyat artışları ile uğraş etme kapsamında İstanbul, Anakara, İzmir başta olmak üzere toplamda 39 vilayette; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 araç satışına yönelik çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, “13 distribütör ve 256 bayinin satış süreçlerine ait bilgi ve doküman talep süreçleri tamamlanmıştır. Yapılan bu çalışma kapsamında ayrıyeten bayilerden araç satın alan 25.000 alıcıya bilgi isteme yazıları gönderilerek, bilhassa alıcıların bayilere elden para verip vermedikleri hususu araştırmaya mevzu edilmiştir.

39 vilayette bulunan distribütörler, araç bayileri ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında, otomotiv bölümünde arz ve talep istikrarını bozanlar ve haksız fiyat artışına neden olanlar ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından gerekli bütün iş ve süreçler süratli bir formda yerine getirilerek otomotiv dalındaki dengesizlikler ortadan kaldırılacak ve vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır” sözlerine yer verildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap