“Kalemi vermezsen oksijeni keserim” diyerek bir hastayı canından eden personelin 25 yıla kadar hapsi istendi

 “Kalemi vermezsen oksijeni keserim” diyerek bir hastayı canından eden personelin 25 yıla kadar hapsi istendi

20 Şubat 2020’de Şişli’de hastanenin yoğun bakım ünitesinde görev yapan biyomedikal personeli Fatih K., yoğun bakımda hemşire Ekrem K.’nin cebindeki kalemi aldı. Kalemi geri isteyen Fatih K. karşılık bulamayınca Ekrem K.’yi “Kalemimi ver yoksa oksijen vanasını kapatırım” diye tehdit etti. Ekrem K. kalemi vermemekte ısrar etti. Bunun üzerine Fatih K. oksijen panosunu açarak yoğun bakıma oksijen veren vanayı kapattı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarmların çalması üzerine hemşire Ekrem K. yoğun bakımdaki hastaların yanına koştu. Bu sırada yoğun bakımda yatan Yusuf Sinan, oksijen yetersizliğinden ajite oldu. Sinan Ekrem K.’nin müdahalesine rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

MÜTALAA AÇIKLANDI

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya sanık Fatih K. ve avukatı katıldı. Ölen Yusuf Sanin’in ailesi ve avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada, tanığın sanığa, ne yaptıysa düzeltmesini söylemesi üzerine alarmın sustuğuna vurgu yapılarak, muhtemelen sanığın vanaları açmaksızın alarmı kapattığı görüşüne yer verildi. Mütalaada, Ekrem K’nin bir süre sonra, sanığın oksijen vanalarının yanına gidip bir şeyler yaptığı aklına gelince telefonla aradığı sanık Fatih K’nin yönlendirmesiyle kapalı olan oksijen vanalarını tekrar açtığı vurgulandı.

SAATLER İNCELENDİ

25 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Sanık Fatih K’nin tıbben hatalı olduğu, kişinin ölümü ile illiyet bağının bulunduğu belirtilen mütalaada, biyomedikal teknikeri olarak çalışan sanığın yoğun bakım ünitesinde oksijen vanalarını kapatması sonucu ölüm meydana gelebileceğini bilebilecek durumda olduğu fakat bu ihtimali göz ardı ettiği ya da umursamadığı vurgulandı. Mütalaada, sanığın “olası kastla öldürme” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve tutuklu yargılanmasına karar verilmesi istendi.

Mütalaaya karşı savunması sorulan sanık ve avukatı süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağının devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

Kaynak: AA / Güncel

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap