İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin ilk forumu “Kadın ve İktisat Kongresi”

 İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin ilk forumu “Kadın ve İktisat Kongresi”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin hazırlık çalışmalarına paralel olarak yapılacak forumlardan birincisi olan “Kadın ve İktisat Kongresi” 2 Şubat’ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) düzenlenecek. Buluşmaya ulusal ve memleketler arası seviyede çalışma yürüten 50’den fazla bayan derneği temsilcisi katılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantıları, buluşmalar ve forumlarla sürüyor. “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla yola çıkan kongrenin hazırlık çalışmalarına paralel olarak yapılacak forumlardan birincisi “Kadın ve İktisat Kongresi” olarak belirlendi.

Tüpraş’ın tema sponsoru olacağı 2 Şubat’taki “Kadın ve İktisat Kongresi” Batı Anadolu Endüstrici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun (BASİFED) iştiraki ve Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) takviyesiyle yapılacak.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) düzenlenecek forumda birçok farklı meslek kümesinden bayan bir ortaya gelecek. Buluşmaya ulusal ve memleketler arası seviyede çalışma yürüten 50’den fazla bayan derneği temsilcisi katılacak.

100 yıl sonra tekrar düzenleniyor
Yüz yıl evvel ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk tarafından şimdi Cumhuriyet kurulmadan düzenlenen birinci İzmir İktisat Kongresi öncesinde hakkında az şey bilinen bir “Kadın Kongresi” yapılmıştı. 2 Şubat 1923’te toplumsal kalkınma sürecinde bayanın yeri ve kıymetine dikkat çekebilmek için düzenlenen kongre, yüz yıl sonra yine tıpkı günde “Kadın ve İktisat Kongresi” ismiyle toplanacak.

50’den fazla uzman ve iş bayanı katılacak
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenecek buluşma, forum ve kongre kısımlarından oluşacak. Forum kısmında bayan hakları ve bayanlara yönelik çalışmalar yürüten çok sayıda temsilci geleceğin Türkiyesi’nin iktisat siyasetlerinin inşası için fikir ve tekliflerini sunacak, projelerini paylaşacak.

İdil Türkmenoğlu moderatörlüğündeki forumun açılışını İzmir İş Bayanları Derneği (İZİKAD) İdare Heyeti Lideri Betül Sezgin, Ege İdare Danışmanları Derneği (EgeYDD) İdare Şurası Lideri E. Pınar Kılıç, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) İdare Şurası Lideri Sibel Kuvvetli ve Ege İş Bayanları Derneği (EGİKAD) İdare Heyeti Lideri Şahika Aşkıner yapacak.

Forum kapsamında İzmir Köy-Koop Birliği İdare Heyeti Lideri Neptün Soyer, Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Lideri İstek Çerkezoğlu, TÜRKONFED İdare Heyeti Lider Yardımcısı ve İş Dünyasında Bayan (İDK) Komitesi Lideri Reyhan Aktar birer konuşma yapacak.

Gazeteci ve muharrir Hasret Gürses’in akışını yöneteceği ve moderatörlüğünü Index Küme İdare Konseyi Lideri Erol Bilecik’in üstleneceği öğlenden sonraki ikinci kısmın açılışı İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer ve BASİFED İdare Heyeti Lideri Mehmet Ali Kasalı tarafından yapılacak. Tarih, demokrasi, ekoloji ve inovasyon alanlarında bayanların iktisattaki yeri ve ehemmiyeti üzerine gerçekleştirilecek çeşitli oturumlarda Dr. Serdar Şahinkaya, Özge Bulut Maraşlı, Güliz Öztürk, Didem Duru, Bekir Ağırdır, Doç. Dr. Hasret Kaygusuz, Raziye İçtepe Akyol, İrem Oral Kayacık, Burak Aydın, Zehra Öney, Elvan Ünlütürk, Nilay Kökkılınç, Buket Uzuner, Mert Fırat üzere pahalı konuşmacılar bulunacak.

Köklü sponsor ve destekçilerle düzenleniyor
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin tema sponsorlarından Tüpraş, uzun yıllardır bayanların iş ömründe daha fazla yer alabilmesi gayesiyle çalışmalar yürütüyor.

“Kadın ve İktisat Kongresi”nin ortağı olan Batı Anadolu Endüstrici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun (BASİFED) bünyesinde 12 dernek, 2 bin üye ve 5 bine yakın işletme yer alıyor. BASİFED, Türkiye dış ticaretinin yüzde 4’ünü, tarım ve kamu dışı kayıtlı istihdamın ise yüzde 2’sini sağlayarak 35 bin bireye istihdam alanı sağlıyor.

Etkinliğe katkı gösteren TÜRKONFED, 30 federasyon, ulusal ve milletlerarası 300’den fazla dernek ile 60 bini aşkın şirketi çatısı altında topluyor. TÜRKONFED, üye tabanı ile toplam (enerji dışı) dış ticaretin yüzde 83’ünü, tarım ve kamu dışı kayıtlı istihdamın ise yaklaşık yüzde 55’ini sağlıyor.

Uzman toplantılarında sona gelindi
Ortak akılla yeni yüzyılın iktisat siyasetlerini oluşturmayı hedefleyen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin altı aydır süren hazırlık toplantıları, kongrenin birinci safhasını oluşturan paydaş buluşmaları ile başlamıştı. Paydaş buluşmaları kapsamında çiftçi, emekçi, sanayici-tüccar-esnaf örgütlerinin katıldığı birçok oturum yapıldı. Buluşmaların sonucunda hazırlanan sonuç metinleri ise kamuoyuyla paylaşıldı.

İkinci kademeyi oluşturan uzman toplantıları ise hazırlanan deklarasyonları kavramsal ve akademik açıdan mercek altına alıyor. Dört farklı başlıkta uzman toplantısı düzenleniyor.
İlk uzman toplantısı olan “Birbirimizden Razıyız” buluşması 13 Ocak’ta Aziz Vukolos Kilisesi’nde, “Doğamıza Dönüyoruz” toplantısı 20 Ocak’ta İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM), “Geçmişimizi Anlıyoruz” toplantısı 25 Ocak’ta Yeşilova Höyüğü’nde gerçekleştirildi. Son uzman toplantısı olan “Geleceği Görüyoruz” buluşması ise 4 Şubat’ta İzQ Girişimcilik Merkezi’nde düzenlenecek.

Kongre 15 Şubat’ta başlıyor
Sivil, şeffaf ve tam iştirakçi bir teşebbüs olarak tasarlanan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 15-21 Şubat 2023 tarihleri ortasında yapılacak. Kongrenin sonucunda yeni yüzyıla taraf verecek siyaset teklifleri tüm Türkiye ile paylaşılacak.

Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili detaylı bilgi ve aktiflik takvimi için iktisatkongresi.org’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap