“İlişkilerimizi güçlendireceğiz”

 “İlişkilerimizi güçlendireceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin’in davetiyle İzmir’deki Çinli yurttaşlarla Çin yeni yılını kutladı. Lider Soyer, pandemi periyodunda kesintiye uğrayan bağların yine güçlendirileceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 2023 Çin Yeni Yılı kültürel aktifliklerine katıldı. Balçova Termal Otel’de düzenlenen aktifliğe Lider Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ve eşi Lan Weibin, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan ve eşi Zehra Cansız Doğan, İzmir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Lideri Yağız Vang, dernek liderleri, iş dünyasının temsilcileri, üniversite öğrencileri ve İzmir’de yaşayan Çinliler katıldı.

Başkan Tunç Soyer, Çin’in klâsik halk danslarıyla karşılandı. Büyükelçi Shaobin ile Çin’in 2023 yılı anısına hazırladığı panoyu imzalayan Lider Soyer, mutfaktan el sanatlarına Çin kültürünün sergilendiği stantları da gezdi.

“Chengdu belediye heyetini İzmir’de konuk etmek isteriz”
Etkinlikte konuşan Lider Soyer, “Pandemi sürecinde maalesef çok daha evvelce başlayan ilgilerimiz kesintiye uğradı. 2019’daki İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Çin Halk Cumhuriyeti’ni konuk ülke olarak davet etmiştik. Chengdu kentinin temsilcileriyle de aramızdaki kardeş kent alakasını geliştirmeye karar vermiştik. Zira Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti dünyanın en büyük iki medeniyetine konut sahipliği yapıyor. Birçok ortak paydamız var. Ulaşım ve lojistik imkânlarının son derece geliştiği dünyada, bu bağlantıların güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Chengdu belediye heyetini en kısa müddette İzmir’de konuk etmek isteriz” diye konuştu.

“Kalp olmaya hazırız”
İzmir’in asırlarca Çin’den başlayan İpek Yolu’nun en değerli kavşak noktalarından bir tanesi olduğunu söyleyen Lider Soyer, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Adeta Çin’in eserlerini, kıymetlerini Batı’ya pompalayan bir kalp üzere çalıştı. Biz yeniden tıpkı kalp olmaya hazırız. Ben İzmir’de yaşayan tüm Çinlilerin de belediye lideriyim. Başları sıkıştığında neye muhtaçlıkları olursa her daim yanlarındayım.”  

“Çin ile İzmir ortasındaki münasebetler canlanacak”
Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ise Çin yeni yılının Çin için klasik bir bayram olduğunu belirterek “Her şey yepisyeni olacak ve yeni başlangıçlar olacak demektir. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü. Her iki ülkenin kendi hayallerini gerçekleştirme yolunda birlikte hareket etmelerinin değerli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir, sanayi ve ticaret başta olmak üzere pek çok alanda Türkiye’nin ön sıralarında yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi kardeş kent ilgileri kurarak değerli bir işbirliği çizgisi kurdu. Çin ve İzmir ortasında pandemi sürecinde duran bağlar daha da canlanacak” diye konuştu.

Çin halkının yeni yılını kutladı
İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, “Bugün burada Çin Büyükelçimizin onurlandırmasıyla Çin’in yeni yılını kutlamak için bir ortadayız. Bu hoş tertip için dernek liderimiz ve üyelerine teşekkür ediyorum. Tüm Çin halkının yeni yılını kutluyorum” sözlerini kullandı. İzmir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Lideri Yağız Vang ise “Tüm dostlarımızı coşkulu bir yeni yılda selamlıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap