İsmail Baha Sürelsan’ın eserleri Büyükşehir Belediyesi’ne emanet

 İsmail Baha Sürelsan’ın eserleri Büyükşehir Belediyesi’ne emanet

Sürelsan’ın yapıtları hem korunacak hem de sergilenecek

Devlet Sanatkarı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı kurucusu İsmail Baha Sürelsan’ın şahsî eşyalarının bir kısmı, kütüphanesi ve yıllardır kilit altında duran arşivi ailesi tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlandı. Büyükşehir Belediyesi, Sürelsan’ın yapıtları, notları ve şahsî eşyalarından oluşan bir sergiyi Doğu Garajı Kültür Merkezi’nde Antalyalılarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Türk müziğine bilimsel araştırmaları, yayınları, konferansları ve eğitimciliği ile uzun mühlet hizmet veren İsmail Baha Sürelsan’ın pahalı yapıtları ve ferdî eşyaları Sürelsan ailesi tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlandı. Sürelsan’ın yapıtları, notları ve ferdî eşyaları Büyükşehir Belediyesi tarafından hem sergilenecek hem de dijital ortama aktarılarak müzik tarihi araştırmacılarının ilgisine sunulacak. 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı alan, 1998 yılında Antalya’da hayata veda eden Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’nın kurucusu İsmail Baha Sürelsan’ın yapıtları gelecek jenerasyonlara aktarılacak.

YAPITLARI VE SANATI YAŞATILACAK

Türk müziğine unutulmaz eserler kazandıran Sürelsan’ın, Türkiye ve Antalya için değerli bir paha olduğunu kaydeden Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı Doç. Dr. Başkan Alım, “İsmail Baha Sürelsan, bestekâr, pahalı bir müzik bilim ve tarihçisi, hoca ve klasik Türk müziğinin değerli bir temsilcisidir. Antalya’da çok bedelli sanatkârlar yetiştirmiştir. Bedelli üstadın beste ve yapıtları ile sanatının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamayı çok istiyorduk. Bu kapsamda Sürelsan’ın ailesine ulaşarak görüşmeler yaptık. Sürelsan ailesi Büyükşehir Belediyemizin bu projesine dayanak vererek müzik alanına ait tüm pahalı yapıtlarını Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladı. Bu bizler için bir onur oldu. Merhum Sürelsan’ın yasal mirasçıları olan Nurten ve Rengin hanımefendilere her şeyden evvel Türk kültürüne ve Antalya’mıza bedel katan bu bağışları için minnettarız” diye konuştu.

TÜRK MÜZİK TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Lider Danışmanı Doç. Dr. Lider Alım, Sürelsan’a ilişkin; tarih ve müzik ile ilgili kıymetli kaynak kitaplar, kendi el yazısı ile yazdığı notalar, mektuplar, araştırma çalışmaları, makaleler ve özel notlar yanında müzik enstrümanı olarak iki adet çok kıymetli kanun, kanun imalinde kullandığı gereçler, ses kayıt aygıtı, bu aygıtla yaptığı makara bant özel kayıtları, kendisi için yapılan program kayıtları, TRT Klasik Koro Şefi iken televizyon için yaptığı programlar ve bunların dokümanları, verdiği derslerin notları, değerli görüntü kayıtları ve bunların ayrıntılı dökümleri, plaketler ve mükafatların olduğu değerli eşyaları imali tamamlanan Doğu Garajı Kültür Merkezi’ne taşınacak ve İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı’nda sergileneceğini söz etti. Sürelsan’ın sergilenecek yapıtlarının Türk müzik tarihine ışık tutacak çok bedelli kaynaklar olduğunu kaydeden Alım, “Bu bedelli eser ve eşyaları hem ihtimamla saklayacağız hem de araştırmacıların istifadesine sunacağız. El yazma yapıtlarını dijital ortamda yayınlayacağız. Araştırmacılar en küçük notlara bile erişebilecek. Yapıtların ses ve görselleri de dijital ortamda paylaşılacak. Türk müzik tarihi araştırmacıları, Sürelsan hocamızın nadide şahsi arşivindeki bu eşsiz ve müzik tarihine kazandırdığı değerli yapıtları heyecanla bekliyordu. Eserler, titiz araştırmacıların yapacağı yayınlarla Türk müzik tarihini ve kültürümüzü daha da derinleştirip zenginleştirecektir” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap