KASKİ’den Ekonomiye 5 Milyon 184 Bin 450 TL Değerinde Katkı

 KASKİ’den Ekonomiye 5 Milyon 184 Bin 450 TL Değerinde Katkı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (KASKİ) bünyesinde hizmet veren, Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2021 yılında arıtılan atık sulardan oluşan birincil çamurun çürütülmesiyle 5 milyon 184 bin 450 TL kıymetinde elektrik üretildi.

Evsel atık suların arıtılarak alıcı ortamın kirlenmesini önlemek gayesiyle kurulan KASKİ Genel Müdürlüğü İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri’nde 2021 yılında da iktisada dev takviye sağlandı. İşletmesi yapılan 33 adet konvansiyonel ve 49 adet Doğal Atık Su Arıtma Tesisinde 2021 yılında 70 milyon metreküp atık su arıtıldı.

Atık su arıtma çamurundan 2 milyon 817 bin 28 metreküp biyogaz üretilirken, üretilen biyogazın jeneratörlerde yakılması ile de ekonomik kıymeti 5 Milyon 184 bin 450 TL olan elektrik gücü elde edildi.

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ’nin insan ve etraf sıhhatine büyük değer verdiğini, bununla birlikte atık su arıtma tesislerinde birincil çamurun çürütülerek iktisada kıymetli ölçüde katkı sağlandığına dikkat çekti.

Lider Büyükkılıç açıklamasında, KASKİ Genel Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesislerinde 2021 yılında arıtılan atık sulardan elde edilen birincil çamurun çürütülmesiyle 2 milyon 817 Bin 28 m3 biyogazdan 5 milyon 184 Bin 450 TL bedelinde elektrik üretimi gerçekleştirildiğine vurgu yaparak, “Son günlerde güç fiyatlarında yaşanan artıştan ötürü güç verimliliği konusunda da çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor. Geçen yıllara nazaran daha az güç ile atık su arıtımı faaliyetleri gerçekleştirildi” dedi.

Kayseri’nin atık suyunun 82 adet tesiste arıtılarak, doğayı kirletmesine müsaade etmediklerini aktaran Büyükkılıç şunları kaydetti:

“Son teknolojinin kullanıldığı tesislerimizde yılda 70 milyon metreküp atık su arıtılarak tabiata kazandırılıyor. Kentimizde bulunan bütün arıtma tesislerimiz tam kapasite ile en düzgün halde çalıştırılıyor. KASKİ’miz kentin içme suyu gereksinimini en kaliteli biçimde karşılarken, kirli suları da etrafa ziyan vermeden arıtıyor. Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir etraf bırakmak için bu türlü tesislerin sayısını artırmak için yatırımlarımız devam edecek.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap