Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Uğur Mumcu’yu anma mesajı yayınladı

 Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Uğur Mumcu’yu anma mesajı yayınladı

Belediye Liderı Selahattin Ekicioğlu 24 Ocak 1993’te hain bir atak sonucu katledilen gazeteci müellif Uğur Mumcu’yu anma mesajı yayınladı. Lider Ekicioğlu, iletisinde şunları tabir etti:

24 Ocak 1993’te katledilen demokrasi savunucusu gazeteci muharrir hemşehrimiz Uğur Mumcu hümanist; eşit, özgür ve insanca bir ömrü savunuyordu. Uğur Mumcu,gazetecilik meslek prensipleri doğrultusunda nasıl gazetecilik yapılacağının en düzgün örneklerinden biri olarak kalplerimizdeki yerini muhafazaya devam ediyor.

Uğur Mumcu, halktan ve demokrasiden yana gerçek bir gazeteciydi. OnunBilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. kelamını bugün çok daha yeterli anlıyoruz. Bugün ülkemizde her alanda olduğu üzere gazetecilik mesleği de güç bir imtihandan geçiyor. Misyonu gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; palavrası, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün muhtaçlığımız olan Uğur Mumcu üzere yavuz araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.

Gazetecileri bağımsız, yiğit olsunlar ki hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsinler. Bugün bağımsız gazeteciliğe her zamankinden çok muhtaçlığımız var.

Hepinizin bildiği üzere Uğur Mumcu, Kırşehir’de dünyaya geldi. Bu da hepimiz için büyük bir onur kaynağıdır. Uğur Mumcu, ülkemizin çok kıymetli bir aydınıydı. Aydınların da en değerli özelliği öngörülü olmalarıdır. O, yıllaröncesinden birçok hususta uyardı herkesi. Yalnızca onun yazdıkları okunsa, ihtarları dikkate alınsaydı yakın vakitte ülkemizde yaşanan birçok kahır, felaket yaşanmazdı.

Uğur Mumcu, Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği üzere “gördüklerini, bildiklerini, duyduklarını” meslek prensipleri doğrultusunda ve halktan yana samimiyetle yazdı. İnsanca hayatın savunucusu büyük gazeteci Uğur Mumcu’yuortamızdan ayrılışının 29. Yılında bir sefer daha hürmetle ve hasretle anıyorum.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap