Konya’dan Türkiye’ye açılan Şivlilik Bayramı sona erdi

 Konya’dan Türkiye’ye açılan Şivlilik Bayramı sona erdi

Beş gün boyunca Selçuklu Kongre Merkezi’nde çocukları ve aileleri ağırlayan “Şivlilik Çocuk Bayramı” sona erdi. Çocuklar için her detayın düşünüldüğü bayram 402 bin 137 kişiyi ağırladı. Aktiflik “Türkiye Yüzyılı” konseri ile kapanış yaptı.

·Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi iş birliğinde bayrama dönüştürülen Şivlilik tüm Türkiye’de tanınırlık kazandı.

Türkiye’nin dört bir yanında ses getiren Şivlilik Çocuk Bayramı 5 günlük ağır iştirakin akabinde son buldu.,  Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi’nin iş birliğinde kapılarını açan ve 407 bin 137 kişinin ziyaret ettiği aktiflik çocukların yüzünü güldürdü. Çocukları eğlendirmek için her şeyin düşünüldüğü “Şivlilik Çocuk Bayramı”nda onlarca müzikal, aktiflik, ailelere yönelik söyleşiler epey ağır ilgi gördü.

Şivlilik Çocuk Bayramı konser, söyleşi ve yüzlerce aktifliğe sahne oldu

Çocukların cümbüşe doyması için her detayın düşünüldüğü 500 işçinin misyon yaptığı ve beş gün boyunca epey ağır ilgi gören “Şivlilik Çocuk Bayramı”nda 15 Çocuk müzikali, 5 konser, ailelere yönelik 5 söyleşi, binlerce çocuğu ağırlayan yüz boyama, Şivlilik köy ve Selçuklu saray mektebi, E-Spor-VR-simülasyon, atölye, sahne, oda tiyatrosu, ekstrem show aktiflikleri gerçekleşti. Tüm bu aktifliklerin yanı sıra yüzlerce de küçük aktiflikte de çocuklar cümbüşe doydu.

Başkan Pekyatırmacı,“Türkiye Yüzyılı Başlıyor”

Şivlilik Çocuk Bayramı’nın Türkiye’ye damga vuran bir aktiflik olduğuna vurgu yapan Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, artık çocukların bir bayramının daha olduğuna vurgu yaptı. Kelamlarının devamında aktifliğin yakışır formda bir vizyonla oluşturulduğunu söyleyen Lider Pekyatırmacı,“Türkiye Yüzyılı’na lakin bu türlü hoş bir eser yakışırdı. Size sonsuz teşekkür ediyoruz. Artık Türkiye Yüzyılı başlıyor, biz buna yürekten inanıyoruz. Bundan sonra artık dünyanın bir ağabeyi var, Türkiye. Türkiye bundan sonra kelam söyleyen ülke, Türkiye bundan sonra oyun kuran, yalnızca kendi bölgesinde değil bütün dünyada artık planları yapan ülke olacak. İnşallah biz bu hoş gençliğimizde bu hoş insanlarımızla daima birlikte bir ortada olarak, birlikte olarak bu dava uğruna, bu ulu maksatta daima birlikte yürümeye devam edeceğiz.”dedi. 

“Çocuklarımız bir dahaki Şivlilik Bayramını iple çekiyor”

Şivliliğin Konya’da hoş bir gelenek olduğunu söz eden Lider Pekyatırmacı,“Üç ayların çabucak başında Recep ayının birinci perşembe günü Regaip Kandili’nin gündüzünde gençlerimiz, çocuklarımız konutlarda, iş yerlerinde dolaşarak o hoş armağanlarını alıyorlar. Bununla birlikte hoş dilekleri, hoş temennileri, kandil kutlamalarını yapıyorlar ve daha sonra da bu aldıkları armağanları ortalarında paylaşıyorlar. Mevlana kenti Konya’mız sevginin, barışın, kardeşliğin, birlik, beraberlik ve dayanışmanın kenti. Biz istek ettik ki bu hoş geleneğimiz bütün Türkiye’de, hatta bütün dünya da duyulsun. Bu manada bu yıl Büyükşehir Belediyemizle birlikte yaptığımız tertiple şivliliği bir bayrama dönüştürdük. Bundan sonra çocukların artık bir bayramı daha var. Şivlilik Çocuk Bayramı. Esasen onlar bayram olarak kutluyorlardı lakin ismi konmamıştı. Biz de bunun ismini koymuş olduk. Tekrar bütün çocuklarımızın, gençlerimizin, hemşehrilerimizin üç aylarını tebrik ediyorum. Kandilinizi tebrik ediyorum. Rahmet, rahmet, mağfiret diliyorum. İnşallah önümüzde Şaban ayı, akabinde Ramazan ayı ve sonrasında hoş Ramazan Bayramımız var. Bizi ve ülkemizi hoş günler bekliyor. Tabi kıymetli üstadımızla birlikte grubu burada. Hepsine farklı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar. Hoş Sanatlar Lisemiz her vakit bizim iftiharımız. Bugün de burada bizi yalnız bırakmadılar. Pahalı Hoş Sanatlar Lisemizin kıymetli hocalarına ve öğrencilerine de başka farklı teşekkür ediyor, tüm takıma kocaman bir alkış daha istiyorum. Sağ olun, var olun.” Diye konuştu.

Çocukların ve ailelerin gerçekleşen etkinliklerle dolu dolu geçirdiği “Şivlilik Çocuk Bayramı” Yücel Arzen ve Konya Çimento Hoş Sanatlar Lisesi öğrencilerinin sahne aldığı “Türkiye Yüzyılı Konseri” nin harika coşkusuyla final yaptı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap