“Mübadilin sandığında yüzyılın sesleri” Nilüfer’de yankılandı

 “Mübadilin sandığında yüzyılın sesleri” Nilüfer’de yankılandı

 

Mübadelenin 100. yılında Nilüfer Belediyesi ile Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlenen konserde, iki yakanın ezgileri ve kıssalar izleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Nilüfer Belediyesi, Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi’nin 100’üncü yıldönümünde manalı bir konsere imza attı. Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle ÇEK Sanat Görükle Kültür Merkezi’nde düzenlenen konser ilgiyle izlendi. Konsere Nilüfer Belediyesi Lider Yardımcısı Remzi Çınar, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri Ali Korkut, Bursa Rum Metropoliti Ioakeim Billis, Yunan mahallî tarih araştırmacısı Yorgos Kotzaeridis ve çok sayıda mübadil yakını katıldı.

“Mübadilin sandığında yüzyılın sesleri” temalı konserde Prof. Dr. Hasret Doğuş Varlı sahne aldı. Varlı konserinde yer verdiği öyküler ve iki yakanın ezgileriyle izleyenleri hem duygulandırdı, hem de geçmişe ışık tuttu. Bir saati aşkın süren konserin sonunda Hasret Doğuş Varlı ayakta alkışlandı.

Etkinlikte konuşan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, mübadelenin 100. yılında çok hoş etkinliklere imza atıldığını vurguladı. O periyodun çok acı kıssalara sahne olduğunu tabir eden Özkan, yeni nesillerin atalarını unutmaması dilediğinde bulundu. Nilüfer Belediyesi Lider Yardımcısı Remzi Çınar da mübadelenin hoş yanlarını ele alarak geçmişe sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri Ali Korkut da 100. yılda yapılan çalışmalara değinerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Mübadelenin yüzüncü yılı aktiflikleri kapsamında, Türk-Yunan dostluğunun pekişmesine yönelik uzun yıllardır çalışmalar yapan Yorgos Kotzaeridis de, Görükle’ye birinci geldiği 1980’li yıllar ve sonrasındaki anıları ile her iki yakadaki mübadillerin anılarını kaleme aldığı “Rüya Topraklara Yolculuk” kitabının tanıtımını gerçekleştirdi. Görükle İstek Aga Mübadele Kahvesi’ndeki buluşmada hisli anlar yaşandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap