Merkez bankalarının kritik toplantıları öncesinde dolar sakin

 Merkez bankalarının kritik toplantıları öncesinde dolar sakin

Investing.com – Dolar, merkez bankası toplantıları açısından önemli bir haftanın başlangıcında, Pazartesi günü Avrupa’da ufak bir artış gösterdi.

Dolar endeksi, Çin ve diğer bazı Asya piyasaları kapalıyken geçen haftanın büyük bir bölümünde sürüklenerek 101,72 seviyesinde değişmedi. Pazartesi günü yuan, yeniden güçlü bir açılış yaparak dolar karşısında %0,5 artışla 6,7512 seviyesine yükseldi.

Çarşamba günü Fed, son politika kararlarını açıklayacakken Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) da Perşembe günü takip edecek. Her üçünün de resmi faiz oranlarını daha da yükseltmesi bekleniyor ancak enflasyonun gerilemesi ve ekonomik büyümenin düşmeye başlamasıyla birlikte bu kurumların, faizlerin gelecekteki seyrine ilişkin beklentileri nasıl yönlendireceği konusunda artan bir belirsizlik var.

Piyasa, Fed’in fed fon aralığını yalnızca 25 baz puan artırarak %4,75’lik bir üst sınıra yükseltmesini beklerken ECB yetkilileri, mevduat faizini %2,5’e ve refinansman faizini %3’e çıkaracak %0,5’lik bir artışa işaret ediyor. Halihazırda banka faizi %3,50 olan BoE’nin, 25 ya da 50 baz puanlık bir artışa gidip gitmeyeceği konusunda görüşler bölünmüş durumda.

ActivTrades analistlerinden Frank Sohlleder, Pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir notta, “Piyasaların ve Fed’in görüşlerinin giderek birbirinden uzaklaştığına dair artan işaretler var.” dedi.

“Fed ve bu bağlamda ECB, gidişatın doğru olduğunu ancak enflasyon %2’nin altına inene kadar daha gidilecek çok yol olduğunu vurgulamaktan yorulmuyor.”

Deutsche Bank Stratejist Ulrich Stephan, faiz oranı vadeli işlemlerinin şu anda Fed’den, yılsonuna kadar %0,4’lük bir faiz indirimi beklentisine işaret ettiğini belirtti – bu, Fed’in son dönemdeki yönlendirmelerinin çoğuyla çelişen ve Fed fon oranının uzun bir süre %5’in üzerinde tutulmasına vurgu yapan bir düşünce. Stephan, ECB’nin mevduat faizi için ima edilen %3,3’lük “terminal oranının” da ECB yetkililerinin önerdiğinin biraz altında olduğuna dikkat çekti.

Euro Bölgesi’nin enflasyon ve ekonomik büyüme verileri, ECB toplantısı öncesinde piyasanın düşünceleri üzerinde bir miktar etkiye sahip olabilir. Son aylarda tek para birimi bölgesi için bir ön gösterge olarak İspanya’nın rekor kıran manşet enflasyonu, aylık bazda fiyatlarda mutlak bir düşüş olmasına rağmen Ocak ayında gerilemedi. Bugün Almanya’dan, Salı günü de Euro Bölgesi’nden gelecek GSYİH büyüme verileri bulunuyor.

Yazar: Geoffrey Smith

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap