Migren botoksu ile kronik baş ağrılarından kurtulmak mümkün

 Migren botoksu ile kronik baş ağrılarından kurtulmak mümkün

Kronik baş ağrılarının hastaların ömür kalitesini bozarak günlük hayat aktivitelerini etkilediğini ve şahısların toplumsal ömürden çekilmelerine neden olduğunu belirten Medical Park Gebze Hastanesi Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. His Özer, “Bu durum vakitle psikiyatrik semptomların gelişmesine de neden olur. Migren botoksu ile bireylerin ağrı sıklığı, şiddeti azalmakta ve hastalar daha çok toplumsal ömürde kalabilmektedirler. Bunun yanı sıra, bu tedavi ile baş ağrısı için alınan ağrı kesici tedaviler azalacağı için buna bağlı gelişebilecek sistemik yan tesirler de ortadan kalkacaktır” dedi.

Migren botoksunun ne olduğundan bahseden Medical Park Gebze Hastanesi Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. His Özer, “Botoks olarak bilinen botulinum toksin enjeksiyonu, kronik migren baş ağrısı olan kişilerde ağrı iletiminde rol oynayan kimyasalların tesirini engelleyerek santral hudut sisteminin ağrı hassaslığını azaltan ve buna bağlı olarak baş ağrılarında azalmaya neden olan bir tedavi yöntemidir” diye konuştu.

KRONİK BAŞ AĞRILARINA ÂLÂ GELEBİLİR

Migren botoksunun avantajlarına değinen Uzm. Dr. Özer, “Kronik baş ağrıları hastaların hayat kalitesini bozarak günlük ömür aktivitelerini etkilemekte ve şahısların toplumsal hayattan çekilmelerine neden olmaktadır. Bu durum vakitle psikiyatrik semptomların gelişmesine de neden olur. Migren botoksu ile şahısların ağrı sıklığı, şiddeti azalmakta ve hastalar daha çok toplumsal hayatta kalabilmektedirler. Bunun yanı sıra, bu tedavi ile baş ağrısı için alınan ağrı kesici tedaviler azalacağı için buna bağlı gelişebilecek sistemik yan tesirler de ortadan kalkacaktır” formunda konuştu.

GEBELER VE EMZİREN ANNELERE UYGULANMAZ

Migren botoksun, kronik baş ağrısı olan baş ağrısı nedeniyle günlük hayat aktiviteleri bozulan 18 yaş üzeri bireylere uygulanabileceğini lisana getiren Uzm. Dr. Özer, “Gebeler, emziren anneler, kas kavşak hastalığı olan bireylere botoks tedavisi yapılmamaktadır” dedi.

İĞNELERLE UYGULANAN BİR TEDAVİ

İşlem hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Özer, “Botoks uygulaması baş ağrısına neden olan şakaklar, alın, uzunluğundaki muhakkak kaslar ve baş art kısmına küçük iğnelerle uygulanan bir tedavi yoludur. Standart tedavide 31 noktaya uygulama yapılır. Yapılacak doz hastanın semptomlarına nazaran tabip tarafından belirlenmektedir. Süreç mühleti uygulayıcı doktora nazaran değişmekle birlikte 15-30 dakika ortasında sürmektedir” sözlerini kullandı.

ETKİSİ 10-14 GÜN CİVARINDA BAŞLAR

Botoks tesirinin uygulama sonrası 10-14. günde başlamakta olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Özer, şu bilgileri paylaştı: 

“Baş ağrısı tedavisinde kimi hastalarda aktiflik birinci doz sonrası başlarken kimi hastalarda 12 hafta sonra 2. dozun yapılması sonrasında aktifliğe karar vermek gerekebilir. Tedaviden yarar gören hastalarda aktif tedavi için birinci yıl 3 yahut 4 seans uygulanması önerilir. Sonraki süreçte hastanın gereksinimleri doğrultusunda 6 ay ya da daha uzun aralıklarla süreç tekrarlanabilir.”

CİDDİ YAN TESİRLERİ YOKTUR

Migren botoksunun önemli yan tesiri olmadığını tabir eden Uzm. Dr. Özer, “Uygulama sonrası enjeksiyon bölgesinde süreksiz ağrı kızarıklık, süreksiz sırt ve baş ağrısı görülebilir. Migren botoksu uygulamasının önemli yan tesirleri bulunmamaktadır. Uygulamanın konusunda uzman ve bu hususta tecrübeli hekimler tarafından yapılması önemlidir” diyerek kelamlarını noktaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap