MÜSİAD Esnafın Yanında!

 MÜSİAD Esnafın Yanında!

MÜSİAD İzmir Lideri Bilal Saygılı ve AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, Yenişehir Ticaret Merkezi’nde esnafla bir ortaya geldi.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Lideri Bilal Saygılı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İzmir Milletvekili Necip Nasır ile birlikte Yenişehir Ticaret Merkezi’nde (Gıda Çarşısı) esnafla bir ortaya gelerek, esnafın sorun ve tahlil tekliflerini dinledi. Besin Çarşısı esnafı toplantıda trafik ve ulaşım meseleleri başta olmak üzere otopark, güvenlik, genel alanların olmaması ve mal tedariki konusunda yaşanan külfetleri gündeme getirdi.

MÜSİAD İzmir Lideri Bilal Saygılı, 40 yıllık geçmişiyle Ege bölgesinin ve İzmir’in en değerli ticaret merkezi pozisyonundaki Yenişehir Ticaret Merkezi esnafının ahilik duruşuyla, Anadolu sermayesinin büyük gücü olarak örneklik teşkil ettiğini vurguladı.

MÜSİAD, ESNAFIN YANINDA!

Saygılı, “Bugün 650 dönümlük bir alanda, 3.350 dükkânıyla, yaklaşık 20 bin bireye istihdam sağlayan Yenişehir Ticaret Merkezi’nde (Gıda Çarşısı) İzmir Milletvekilimiz Necip Nasir ile birlikte esnaflarımızla bir ortaya geldik. Bulunduğu bölgede sıkışmış, alt ve üst yapı eksikliği ile ulaşım sıkıntılarının en üst düzeyde olduğu esnafımızın, hükümetimiz ve iş dünyasından talep ve beklentileri bizim için kıymetli. Besin Çarşısı’nda yaşanan meselelerin tahlile kavuşması için elimizden geleni yapacağız.

Besin Çarşısı esnafı ve taciri, İzmir ve etrafına hizmet ederek iktisada büyük katkılar sağlamaktadır. Ticarette inovatif düşünerek geleceğe dönük olarak Besin Çarşısı’nın kentin içerisinden çıkartılarak uygun öbür bir yere taşınması elzemdir. Sayın Vekilimiz Necip Nasır da, Besin Çarşısı’nın problemleriyle sıkıntılandı, toplantımıza teşriflerinden ötürü bir kere daha teşekkür ederim. MÜSİAD İzmir olarak esnafımızın yanındayız, kentimizin yarınları için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

BESİN ÇARŞISI TRAFİĞİNE TAHLİL

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır ise konuşmasında Besin Çarşısı’nın en büyük meselelerinden birini hallettiklerini ve çarsıya 24 metrelik bir battı-çıktı yapılacağını söyleyerek bundan sonra da esnafa her türlü dayanağı vermeye hazır olduklarını söz etti.

Nasır, “İzmir’de esnaf, iş adamı ve tüccar, ekmeği aslanın ağzından değil midesinden çıkartıyor. Burası Türkiye’deki bürokratik oligarşinin en ağır işlediği yer. Biz de bu anlayışın İzmir’de değişimini ve dönüşümünü sağlayabilmek için dertleniyor, çalışıyoruz.

Esnaflarımızın sıkıntısını sıkıntımız biliyoruz. Bu emelle artık kentin içerisinde kalan, Sanayi siteleri ve Besin Çarşısı’nın daha geniş bir alanda ve muhtaçlığa karşılık verebilecek bir yere taşınması gerekiyor. Kentin merkezindeki mevcut alan İzmir’in gelişimi istikametinde gerekli plan çalışmaları ile yine planlanıp, kıymetlendirilerek sahiplerine çok daha düzgün avantajlar sağlayabilir. Yeni alan bulunabilmesi ile ilgili temel sorun İzmir’de arsa üretilmemesi olduğunu görüyoruz. Arsa üretilemediğinden ötürü gerekli yapıların taşınabileceği alan yok. Benim teklifim ise sizlerin bir kooperatif kurarak bir yer arayışına girerek yeni yapılanmaya gitmenizdir. Bunun için biz hükümet olarak üzerimize düşen her türlü takviyesi vermeye hazırız. Lojistik ve ulaşılabilirlik manasında talepleri karşılayacak, çağdaş hizmet verecek bir alanda kiracı ve mülk sahibi esnafı koruyan yeni bir yapılanma Çarşı esnafı için uygun olur” diye konuştu.

Toplantıda esnaflar problemlerini, tahlil tekliflerini ve taleplerini MÜSİAD İzmir Lideri Bilal Saygılı, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır ile paylaştı ve kendilerine teşekkür etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap