Yeni kurulan şirketler, Sağlık sektörünü yeniden şekillendiriyor

 Yeni kurulan şirketler, Sağlık sektörünü yeniden şekillendiriyor

Sıhhat ve Ömür Bilimleri Dalındaki yeni şirketlerin işe alacağı yeteneklerin artık hem sıhhat hem de dijital teknoloji alanlarında yetkinliği bulunması gerekiyor. Yeni bir adayı süratli bir halde işe almak değerlidir. Lakin uygun adayı bulmak daha değerlidir. İşe alımda sürat ve titizliği istikrarda tutmak, uzun vadede kritik kıymet taşıyor.

Sıhhat alanındaki süratli gelişmeler ve süratli tahlillere yönelik artan talep, tıbbi inovasyonun global iktisat için en değerli öncelik olmaya devam etmesini sağlarken, inovasyon, biyoteknoloji ve biyofarma kesimlerinin merkezinde yer almayı sürdürüyor. Gerek bilinmeyen virüsler, gerek hücre tedavisi yahut gerekse de ilaç geliştirmede yapay zekanın kullanımı ile ilgili araştırmalar sayesinde, sıhhat ve hayat bilimleri dalı daima büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Bölümdeki bir dizi yeni şirket de sıhhat ve ömür bilimlerinin sonlarını zorlayarak yeni bir inovasyon düzeyine yanlışsız ilerliyor. Silikon Vadisi Bankası’nın en son Sıhhat Yatırımları ve Çıkışları raporuna nazaran yatırımcılar, 2020’de sıhhat şirketlerine 51 milyar dolar, yani 2019’a kıyasla 57 fazla yatırımda bulundu. Rapor ayrıyeten, tıp ve sıhhat teknolojileri yeniliklerindeki ilerlemelerin, sıhhat hizmetleri tahlillerine duyulan gereksinimi da karşıladığını ve bu alandaki yeni şirketlerin 2019’da 10.6 milyar dolarken, 2020’deyse 15.3 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor.

Milletlerarası işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page Danışmanları faaliyetlerini geleceğe taşıyacak üst seviye yönetici profillerini, uzman profesyonelleri ve gerekli dayanak takımlarını bulmak için Sıhhat ve Ömür Bilimleri odaklı şirketlerle işbirliği yapıyor, onları görevlendiriyor ve onlarla istişarelerde bulunuyor. Bu kesimdeki en kıymetli trendleri ve bu trendlerin yetenek kazanımı uğraşlarını nasıl etkileyebileceğini anlatan bilgileri derlediler;

Sıhhat dalındaki yeni şirketler ekosisteminin gelişmeye devam etmesiyle, sıhhat teknolojisi kesiminde daha yerleşik öteki kesimlere kıyasla kıymetli ölçüde farklılık gösteren işe alım sürecinin zorluğu daha bariz hale geldi.

İşe alımda izlenecek hakikat yol: Süratli ve hakikat atak

Sıhhat dalındaki yeni şirketler için işe alım, yaratıcı düşünme, yanlışsız sürat ve esneklik gerektirir. Az sayıda adayın bulunduğu bir pazarda sürat, sürecin başarılı yahut başarısız sonuçlanması ortasındaki ince çizgi olabilir. Birtakım durumlarda hakikat adayı işe almak için süreci yavaşlatmak daha yanlışsız bir metot olabiliyor. Hakikat vakitte hakikat hamleyi yapmak hem adaylar hem de firmalar için değerlidir. İşe alım dünyasında role uygun adayı süratli biçimde bulmak, bir sanat ve hatta bir bilimdir. Bazen şirketler isabetli olmayan kararlarla, teknik olarak en uygun adayı, şirket bedelleriyle uyumlu olan aday için feda etmek zorunda kalabiliyor.

Yeni olağan: Dijitalleşme

Dijital teknoloji, süreçleri kolaylaştırmak ve temel zorlukları çözmek için sıhhat ve ömür bilimleri kesiminde yaygın biçimde kullanılmakla birlikte asıl problem hasta tecrübesinin dijital dönüşümünü sağlayabilmekte yatıyor. Sıhhat kesimindeki yeni şirketlerin işe alacağı yeteneklerin artık hem sıhhat hem de dijital teknoloji alanlarında yetkinliği bulunması gerekiyor. Yakın vakitte yapılan araştırmalar gösteriyor ki; sıhhat hizmetlerinde çalışan talebinin 20’si adayların aşina olmadığı rollerde, ve bu rollerin doldurulması ise 38 daha fazla vakit alıyor. Bu eza, hemşireler, terapistler ve eczacılar üzere alakalı bölümlerdeki durumlar için de geçerli. Uzaktan mülakat formülü ise bu dalda pandemi sonrasında da belirli bir derecede norm olmaya devam edecek.

Teklife dair yaratıcı tahliller

Adaylar daha büyük, bilinir bir şirkete alıştıklarında, yeni kurulmuş bir şirkete geçiş yapmanın çok güç olacağı kaygısına kapılabiliyor. Adayları yeni kurulan şirketler dünyasına adım atmaya lakin teklifle birlikte sunulan yaratıcı tahliller ikna edebiliyor. Yeni bir şirkette işe alınan adayın başarılı olması için hem adayın hem de şirketin esnek olması gerekiyor. Örneğin, uzaktan çalışma, adaylar tarafından tercih edilen bir çalışma prosedürü haline geliyor. Esnek çalışma tahlilleri, güzel bir adayı şirkete çekmek için yaratıcı bir yol olabilir.

Anahtar İkazlar

Yeni kurulan şirketler sıhhat ve ömür bilimleri kesimini tekrar şekillendirirken, inovasyona ve süratli tahlillere yönelik artan taleple, kilit yeteneklerin bulunması zorlaşıyor. Özetle dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

  • Aday odaklı bu piyasada direkt bir yaklaşım kâfi olmayacak, bunun yerine, şirket bir insan kaynakları firmasıyla çalışıyorsa, aday, şirket ve işe alım uzmanı ortasında proaktif işbirliği gerekecektir.
  • Süratli karar alma ödüllendirilse de, sonuçta en değerli şey, role uygun olan adayı bulmaktır. Yeni şirketler, inovasyon ve teknoloji alanlarında büyük değişimlerden geçerek daha evvel var olmayan, yeni hibrit rollerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu cins roller için işe alım, kuvvetli olsa da, sıhhat ve ömür bilimleri alanında çalışmanın geleceğinin bir işaretidir.
  • Yeni bir adayı süratli bir formda işe almak değerlidir. Lakin uygun adayı bulmak daha değerlidir. İşe alımda sürat ve titizliği istikrarda tutmak, müşteri için uzun vadede kritik değer taşır.
  • Potansiyel adaylar için sanal laboratuvar tipleri ile desteklenen dijital işe alım süreci, artık sıhhat kesimindeki yeni şirketlere yönelik işe alım için çok kıymetli bir rol oynuyor.
  • Adaya sunulan yeni şirkette çalışma fikri yahut çalışma esnekliği, adayı yeni şirketlerin bilinmeyen dünyasına adım atmaya ikna etmede yararlı olabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap