Toyota’nın şarj edilebilir hibrit arabası Sakarya’da üretilecek

 Toyota’nın şarj edilebilir hibrit arabası Sakarya’da üretilecek

İkinci kuşak yeni C-HR, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından Sakarya’da üretilecek.

Hibrit ve şarj edilebilir versiyonlardan oluşan yeni C-HR Türkiye’de üretilen birinci şarj edilebilir hibrit araba olacak. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, sarj edilebilir C-HR’ı dünyada birinci sefer Türkiye’deki fabrikasında üretecek ve Toyota’nın Avrupa’daki fabrikaları ortasında şarj edilebilir araba üreten birinci fabrika olacak.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’den yapılan açıklamaya nazaran Toyota Avrupa bölgesindeki birinci batarya üretim çizgisi da Sakarya’da kurulacak. Batarya üretim sınırı, yıllık 75 bin adet batarya kapasitesi ile üretimi destekleyecek olup, alanında uzman 60 çalışan ek olarak istihdam edilecek.

Yeni C-HR’ın, Toyota’nın Avrupa’da 2025 yılına kadar 1,5 milyon adet araba satış gayesine değerli bir katkıda bulunması bekleniyor.

Yatırım 2,3 milyar euroya ulaşacak

Üretilecek yeni C-HR için gerçekleşen 317 milyon euroluk yatırım ile şirketin toplam yatırım fiyatı da 2,3 milyar euroya ulaşacak.

Proje ile birlikte kurulacak olan etraf dostu yeni teknoloji boya tesisi ile, Toyota Avrupa’nın 2030 nötr karbon gayelerine bir adım daha yaklaşılmış olacak.

“Sakarya fabrikası artık global bir aktör”

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, hususa ait yaptığı açıklamada “Bu proje Toyota’nın global gücünün bir modülü olan Sakarya’daki üretim tesisimizin, küresel manada değerli aktörlerinden biri olduğunu bir defa daha teyit etmektedir” diye konuştu.

Toyota Motor Avrupa Üretimden Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Marvin Cooke ise bahse ait yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ikinci jenerasyon C-HR’ı üretecek olmasından ve şarj edilebilir hibrit üretimiyle Avrupa’da bir birincisi gerçekleştirecek olmasından gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Toyota Otomotiv Sanayi çalışanlarının göstermiş oldukları performans ve özverili çalışmalarıyla bundan evvel olduğu üzere yeni C-HR da büyük bir muvaffakiyet elde edecektir. Yanı sıra Avrupa’da birinci batarya üretimiyle Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota Avrupa’nın elektrifikasyon planında kıymetli bir rol üstlenmiş olup bu bizim için stratejik bir dönüm noktasıdır.

Ortalama ihracat oranı yüzde 85

Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası pozisyonundaki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2022’de ürettiği 220 bin aracın 185 binini 150’den fazla ülkeye ihraç etti.

Açıklamaya nazaran, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bugüne kadar 3 milyon adetten fazla üretim ve ortalama %85 oranında ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçısı pozisyonundaki şirketin üretim ve ihracat operasyonları Sakarya’daki tesislerinde 5 bin 500 çalışanı ile haftanın 6 günü 3 vardiya devam ediyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap