Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor

 Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17’de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde zelzele olurken, Gaziantep’te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki zelzele meydana geldi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran, zelzele saat 4.17’de, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşti.

Öte yandan AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran 04.26’da Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde ve saat 04.36’da Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.

AFAD Lideri Sezer: 2 bin 921 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdare Lideri (AFAD) Yunus Sezer, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerde 2 bin 921 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Sezer, AFAD Acil Durum İdare Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

“Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında da artışlar var. 2 bin 921 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda, 15 bin 834 yaralımız kelam konusu.” bilgisini veren Sezer, 65 ülkeden yardım ve takviye talebi olduğunu, kelam konusu ülkelerin takımları gelince afet bölgesine nakledileceğini belirtti.

Sezer, arama kurtarma çalışmalarına ait şunları söyledi:

“243 artçı zelzele meydana geldi. Bölgede bakanlarımızın uyumunda 30 valimiz ve 47 kaymakamımız her vilayet ve ilçede vazife yapmaktadır. 16 bin 400 çalışanımız ile yabancı ülkelerden gelen işçilerle bir arada şu anda afet bölgelerinde ağır bir çalışma var. Başka taraftan da kış koşullarından ötürü çadır hem de barınma muhtaçlıkları için öbür barınma gereçlerini de bir formda sağlayarak afet bölgesine gönderiyoruz. Şu ana kadar 65 bin kadar çadır ve çadır içi materyal afet bölgesine gönderilmiş durumda.”

Hava yoluyla da afet bölgelerine nakillerin devam ettiğini lisana getiren Sezer, “Havanın müsaade ettiği ölçüde hava koridorunu daha faal bir halde kullanarak, tüm arama kurtarma işçilerimizi de oraya göndermeyi düşünüyoruz. 300 binin üzerinde battaniye ve öbür ısıtıcı tipi gereçlerimiz gönderilmiş durumda.” diye konuştu.

Barınma gereksiniminin karşılanması için vatandaşları yatakhanelerde konuk ettiklerini anlatan Sezer, şunları kaydetti:

“Şu an kadar Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Ulusal Eğitim Bakanlığımıza ilişkin yatakhanelerde vatandaşlarımız konuk edilmektedir. İkram araçları ve taşınabilir mutfaklarımızla birlikte tüm sivil toplum kuruluşlarımız afet bölgesinde. Ülkemizin bütün imkanlarını afet bölgesine Adana’dan, Gaziantep’ten Malatya’ya kadar havaalanlarımız kullanılarak buradaki işçi sayılarımızı destek ettiğimizi ve alanda arama kurtarma faaliyetlerini devam ettirdiğimizi belirtmek istiyorum.”

“Ulaşılamayan bir bölge yok”

Sezer, arama-kurtarma çalışmalarının ağır bir formda devam ettiğini belirtti.

Gazetecilerin sorusu üzerine Sezer, afet sonrasında ulaşılamayan bir bölge bulunmadığını bildirdi.

Sezer, Azerbaycan dahil olmak üzere 40’ın üzerinde ülkeden de yardım teklifi olduğu bilgisini paylaştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap