Van’da “Kar yürüyüşü ve Kartopu Festivali” düzenlendi

 Van’da “Kar yürüyüşü ve Kartopu Festivali” düzenlendi
Van Büyükşehir Belediyesi, kültür ve tabiat aktiflikleri kapsamında ”Kar Yürüyüşü ve Kartopu Festivali” düzenledi. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez de çocuklarla kar topu oynadı.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal Dairesi Başkanlığınca düzenlenen aktiflik için Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, Genel Sekreter Yardımcıları ve Daire Liderleri vatandaşlar ve öğrenciler, Van Kalesi’nin güney yakasındaki eski Van kenti’nde bir ortaya geldi.
Buradan Atatürk Kültür Parkı’na kadar yürüyen vatandaşlara, kentin tarihiyle ilgili bilgi verildi. İştirakçiler daha sonra kar kalınlığının yarım metreyi bulduğu alanda kartopu savaşı yaparak keyifli vakit geçirdi.
Vali Bilmez de kartopu oynayan çocukların cümbüşüne ortak olarak onlarla birlikte kartopu oynadı. Aktifliğin akabinde belediye tarafından iştirakçilere ikramlarda bulunuldu.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Mehmet Emin Bilmez, 1. Dünya Savaşı sırasında Hoy cephesine erzak ve cephane taşıyan Vanlı 120 kahraman çocuğun ortaya koyduğu fedakarlığın unutulmaması gerektiğini söyledi.
Dönüş yolunda büyük kısmı şehit olan Vanlı 120 çocuk anısına aktiflik düzenlediklerini belirten Bilmez, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Belediyemiz tarafından düzenlenen programda hem şehitlerimizi andık hem de Eski Van Kenti hakkında bilgi sahibi olduk. Bir yıldır kurak geçen bölgemize geçen hafta çok hoş kar yağdı. Şenlikte gençlerimiz ve gazetecilerimizle birlikte yürüyüş yaptık. Yaklaşık iki kilometrelik yürüyüşten sonra parkta gençlerimizle bir ortaya geldik. Hoş bir aktiflikle gençlerimizi kaynaştırdık. Bu yürüyüşü klasik hale getireceğiz. Bu yıl ki projemizle Eski Van Kenti’nin surlarını ve han kısmını ayağa kaldıracağız. Aziziye Kışlası’nın otel yapılması için yabancı bir iş insanı talip oldu. Gelişme kaydedilirse Eski Van Kenti’ni peyderpey ayağa kaldıracağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu yıl iki yapıtı restore edecek. Burası çok acının yaşandığı, hoş anıların biriktirildiği, mescitlerle kiliselerin iç içe olduğu, binlerce yıl kardeşçe yaşanılan bir kent. Bu kentin ruhunu tekrar yaşatmamız, turizme kazandırmamız gerekiyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap