Yatırımcılar Fed yorumlarını değerlendirirken dolar değer kaybetti

 Yatırımcılar Fed yorumlarını değerlendirirken dolar değer kaybetti

Investing.com – Perşembe günü yatırımcıların, gelecek haftaki önemli enflasyon verilerinin açıklanmasından önce Fed politikacılarının yorumlarını sindirmesiyle, ABD doları düştü.

Dolar endeksi, Salı günü ulaştığı bir ayın en yüksek seviyesi olan 103,96’dan gerileyerek %0,1 düşüşle 103,140 seviyesinden işlem gördü.

Endeks, hafta başında Fed Başkanı Jerome Powell’ın, enflasyonda düşüş sürecinin devam ettiğini teyit etmesinin ardından bir miktar geriledi ve şaşırtıcı derecede güçlü ABD istihdam raporunun ardından faiz oranlarının düşürüleceğine dair beklentilere karşı güçlü bir geri adım attı.

Bununla birlikte bazı meslektaşları, Çarşamba günü enflasyonu tam olarak kontrol altına almak için daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Fed Yöneticisi Christopher Waller, enflasyonla mücadele için “daha gidecek çok yolumuz var” derken New York Fed Başkanı John Williams, merkez bankasının temel faiz oranını, hâlâ %5’in üzerine çıkarması gerektiğini söyledi.

Fed geçen hafta fon hedef aralığını 25 baz puan artırarak %4,50-4,75’e yükseltti.

ING analistleri yayımladıkları bir notta, “Riskler, eğriye 10 baz puanlık bir sıkılaştırma daha eklenmesine meyilli olsa da piyasaların, şimdilik %5,15’lik bir tepe oran için mevcut fiyatlamadan nispeten rahat hissedebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

“Bu, doların yukarı yönlü düzeltmesinin biraz daha devam edebileceği anlamına geliyor ancak bunun, bu noktadan sonra dolarda sürekli bir yükseliş trendine dönüşeceğinden şüpheliyiz.”

Yatırımcılar politik görünüme ilişkin ek ipuçları ararken bu durum, önümüzdeki hafta ABD’de açıklanacak olan Ocak ayı TÜFE verilerini ön plana çıkarıyor.

Öte yandan euro/dolar %0,3 artışla 1,0741’den işlem gördü. Çift, Almanya’da enflasyonun yüksek kalmasının ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından daha fazla faiz artırımı olasılığından destek buldu.

Almanya’nın uyumlaştırılmış TÜFE’si, Ocak ayında %9,6’dan %9,2’ye gerileyerek artan enerji maliyetlerinden kaynaklanan acıyı hafifletmek için gelen yeni hükümet yardımı sayesinde beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

ECB politikacısı Klaas Knot, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek kalmaya devam ettiğini ve bunun Euro Bölgesi merkez bankasını, Mayıs ayına kadar faiz oranlarını artırmaya devam etmeye sevk edebileceğini söyledi.

Sterlin/dolar 0,3 artışla 1,2104 seviyesine yükselirken dolar/yen %0,3 düşüşle 131,01 seviyesine indi. Riske hassas AUD/USD ise %0,7 artışla 0,6974 seviyesine ulaştı.

İsveç’te Riksbank’ın son politika belirleme toplantısı öncesinde dolar/kron %0,3 düşüşle 10,5560 seviyesine geriledi.

Faizlerin, 50 baz puanlık bir artışla %3 seviyesine yükselmesi bekleniyor ancak hem başkan hem de yardımcısı, görevlerinde yeni oldukları için seçecekleri yol konusunda bir miktar belirsizlik devam ediyor.

Yazar: Peter Nurse

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap