Yenişehir Belediyesinin ‘Sıfır Atık Projesi’ yaygınlaşıyor

 Yenişehir Belediyesinin ‘Sıfır Atık Projesi’ yaygınlaşıyor

Mersin Yenişehir Belediyesi, Sıfır Atık Projesi kapsamında pilot bölge olarak seçilen 2 mahallede 7 ayda 71 ton ambalaj atığı toplayarak tekrar iktisada kazandırdı. Proje kapsamında, pilot bölge içinde olmayan fakat talepte bulunan site ve apartmanlara da ambalaj atığı geri dönüşüm kutusu bırakılıyor. Böylelikle hem site ve apartmanların atık yükü azalıyor hem de geri dönüşebilir atıklar iktisada kazandırılıyor. 2022 yılında projenin 8 mahalleye ve ilçe genelindeki tüm okullara yayılması hedefleniyor.

Mersin Yenişehir Belediyesinin Sıfır Atık Projesi, bir yandan atıkların yine değerlendirmesini sağlarken bir yandan da geri dönüşebilir atıklar konusunda kapsamlı bir eğitim ve bilgilendirme faaliyetine dönüştü.

2021 yılı Mayıs ayında pilot bölge olarak seçilen Fuat Morel Mahallesinde, ambalaj atıklarının başka atıklardan başka olarak toplanması konusunda bilgilendirme çalışması yapan Yenişehir Belediyesi grupları, bilgilendirme çalışmalarının akabinde bu sitelere ambalaj atığı kutusu ve poşetleri bırakarak toplama süreçlerine başladı.

Fuat Morel Mahallesindeki çalışmaların verimli geçmesinin akabinde 50. Yıl Mahallesini de pilot bölge olarak seçen takımlar, buradaki bilgilendirme çalışmalarının akabinde ambalaj atığı kutuları bırakarak, toplama süreçlerine başladı.

Birebir süreçte Yenişehir ilçesinde bulunan okul, dershane ve kurs merkezlerinde de bilgilendirme çalışması yaparak ambalaj atığı kutusu bırakan takımlar, bunun yanı sıra Yenişehir ilçesinin farklı mahallelerinden gelen kişisel talepleri de kıymetlendirdi ve ofis, bina, sitelerden ambalaj atıkları toplamaya başladı.

Proje kapsamında Mersin Yenişehir Belediyesi grupları 1.510 daire ziyareti yaptı, 1.700 adet kutu, 46.000 adet mavi renkli poşet dağıttı.

Projenin uygulanmaya başlandığı Temmuz ayından bugüne kadar geçen müddette 71 ton ambalaj atığı toplanarak iktisada kazandırıldı.

Yenişehir Belediyesi, 2022 yılı içinde Sıfır Atık projesini 8 mahallede ve Yenişehir ilçesinde bulunan tüm eğitim kurumlarında uygulamayı hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap