Ameliyatsız Mide Küçültme Vücuda Sağlık ve Form Veriyor

 Ameliyatsız Mide Küçültme Vücuda Sağlık ve Form Veriyor

Çağımızın hastalığı obezite, günümüzde tüm dünyada en önemli sıhhat sıkıntılarından birini oluşturuyor. Son yıllarda sıklığı artan obezitenin artış trendinde olduğu ve süratle yaygınlaşmaya devam edeceği öngörülüyor. Yapılan çalışmalar ülkemizdeki obezite sıklığının %33 olduğunu, yani artık her 3 şahıstan birinin obez olduğunu gösteriyor. Türkiye obezite görülme sıklığı konusunda Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Günümüzde obezite tedavisi ameliyatsız bir formda, teknolojik bir teknikle ağızdan mideye girilerek büsbütün endoskopik olan ve kesi yapılmaksızın uygulanan mide küçültme prosedürüyle yapılabiliyor. Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Yaşar Çolak, endoskopik mide küçültme süreci hakkında bilgi verdi.

Obezite birçok hastalığı beraberinde getiriyor

Obezite yalnızca dış görünüş derdi ve estetik bir sorun değildir, birçok kronik sıhhat problemini beraberinde getirmektedir. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği karaciğer yağlanması, bel fıtığı, diz ve eklem şikayetleri, kalp damar hastalıkları, kalp krizi ve birçok kanserle de yakından bağlıdır. Obezite bilhassa bayanlarda; göğüs, rahim ve yumurtalık kanserleri, erkeklerde; mide ve kolon kanseri üzere kanserleri üzere aslında en sık görülen kanserleri tetiklemektedir. Ayrıyeten karaciğer, pankreas ve böbrek kanseri sıklığında da önemli artışlara neden olmaktadır. Obez bireyler olağan kilodaki insanlara nazaran hem kalp damar hastalıkları hem de kanserler nedeni ile daha erken yaşlarda hayatlarını kaybedebilmektedir.  

Endoskopik mide küçültme süreci avantajları ile öne çıkıyor

Son yıllarda obezite tedavisinde obezite ameliyatlarına ek olarak alternatif, çağdaş endoskopik prosedürler de kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemler içinde en öne çıkan uygulama ise endoskopik mide küçültme prosedürüdür. Endoskopik mide küçültme; rastgele bir kesi yapılmadan, endoskopi sürecindeki üzere ağız boşluğundan mideye ulaşılıp, midenin içinden dikişler atılarak midenin küçültüldüğü bir süreçtir. Karından rastgele bir kesi yapılmamakta ve midenin rastgele bir kısmı kesilip çıkartılmamaktadır. Bu da sürecin hem risklerini minimuma indirmekte hem de çok süratli bir düzgünleşme devri avantajlarını sunmaktadır. Endoskopik mide küçültme süreci için 2 kriter bulunmaktadır. Bunlardan biri Beden Kitle İndeksi’nin (VKİ) 30’un üzerinde olması, oburu de kişinin doğal yolları denemiş ve kilo verememiş olmasıdır. Öncelikle kişi obezite hastası olarak tanımlanmış olmalıdır. Boya nazaran kilonun oranını gösteren VKİ, 30’un üstünde olmalıdır. Bu oranın olağan pahası 25’in altıdır. VKİ’nin 25-30 olduğu küme; kilolu, 30’un üstü olduğu küme ise obez olarak isimlendirilmektedir.  İkinci kriter ise kişinin en az 6 ay boyunca diyet yapması, fizikî aktiviteyi artırması ve spor yapmasına karşın kâfi kilo verememesi ya da kilo verip, kilolarını tekrar alması yani doğal usullerle kilo kaybı sağlayamamasıdır. 

Hastalar günlük hayatlarına süratlice dönebiliyor

Obez bireylerde mide hacmi 1500-2500 mililitre kadardır. Endoskopik mide küçülteme operasyonuyla bu hacim 300 mililitreye kadar indirilebilmektedir. Operasyondan 1 hafta kadar evvel bir denetim endoskopisi yapılması gerekmektedir. Buradaki emel, midenin içine atılacak dikişlere pürüz teşkil edecek gastrit, ülser ve tümör üzere hastalıkların varlığını belirleyebilmek ve süreçten evvel tedavi etmektir. Tekrar süreçten 1 hafta kadar evvel mide kollayıcı ilaç kullanılması önerilmektedir. Operasyon günü ise hasta aç gelmelidir. Endoskopik mide küçültme süreci sonrasında hasta 1 gece hastanede kalır, sonraki gün ise taburcu olmaktadır. Hastanede kalış yalnızca denetim hedeflidir, hastaların daha konforlu bir gece geçirmeleri içindir. Operasyon sonrasında hasta 2 gün içinde olağan yaşantısına geri dönebilmektedir. 

Mide rastgele bir kısmı çıkarılmadan küçültülüyor

Endoskopik mide küçültme süreci genel anestezi altında yapılmakta olup, uygulama yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Özel donanımlı, ucunda dikiş seti olan endoskopik bir aygıtla ağız boşluğundan midenin içine girilip midenin içinden tam kat dikişler atılarak midenin hacmi küçültülmektedir. Endoskopik mide küçültme süreci, obezite cerrahisinde karşılaşılabilecek risklerin minimuma indirmesiyle avantaj sağlamaktadır. Endoskopik mide küçültme sürecinde midenin rastgele bir kısmı çıkarılmaz, mide kendi içine dikilerek küçültülmektedir. Dikilen alanlar ise büzüşük bir halde kalmaya devam etmektedir. Midenin rastgele bir kısmının çıkarılmamış olması öteki bir avantaj daha sağlamaktadır. O da obezite ameliyatları sonrasında görülebilen vitamin ve demir eksikliklerinin yaşanmamasıdır. Endoskopik mide küçültme sürecinden sonra hasta vitamin ya da demir desteği kullanmak durumunda kalmamaktadır. Güzelleşme müddetinin daha süratli olması öbür bir avantajıdır. 

Güvenli ve yan tesiri çok düşük bir işlemdir

Konusunda uzman tabipler tarafında yapılması gereken endoskopik mide küçültme süreci ehil ellerde epey inançlıdır. Yapılan çalışmalarda önemli bir yan tesirinin olmadığı kanıtlanmıştır. Dünya ölçeğindeki büyük sıhhat otoriteleri, Amerikan Sıhhat Dairesi (FDA) tarafından da onaylanmış bir süreçtir. Süreçten sonra bir diyetisyen denetiminde hastalar belli aralıklarla sistemli olarak takip edilmektedir. Süreçten sonraki birinci 1 hafta sıvı bir diyetle beslenilmesi önerilmektedir. 2. hafta püre usulünde daha yumuşak besinlere, 3. hafta ise olağan besinlere kademeli olarak geçilmesi sağlanmaktadır. Endoskopik mide küçültme sürecinden sonra yaklaşık yüzde 20- 30 civarında kilo kaybı olması beklenmektedir. Kişi endoskopik mide küçültme süreci sonrası kısa müddette iş ve toplumsal ömrüne dönebilmekte, süratlice kilo vererek obezitenin olumsuz tesirlerinden kurtulmakta ve ülkü formuna kavuşabilmektedir.  

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap