Bakan Kurum: Vatandaşlarımızdan, Gaziantep-Osmaniye yoluna çıkmamalarını rica ediyoruz

 Bakan Kurum: Vatandaşlarımızdan, Gaziantep-Osmaniye yoluna çıkmamalarını rica ediyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık iki depremin ardından AFAD Gaziantep Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu. 13,5 milyon vatandaşımızın doğrudan etkilendiği depremle ilgili olarak Osmaniye-Gaziantep kara yolu konusunda uyarılarda bulunan Bakan Kurum, “Mümkün olduğunca vatandaşlarımızın bu kara yolunda trafiğe çıkmamasını, ekiplerimize öncelik vermesini rica ediyoruz” diye konuştu.

“İLK BÜYÜK DEPREMDEN SONRA BİNALAR YORULDU”

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle; “Birçok ilimiz doğrudan deprem hasarı yaşamış durumdadır. Tabi hep söylüyoruz ülkemizin yüzde 70’den fazlası deprem bölgelerinde yaşıyor. Bu yaşadığımız deprem Erzincan depreminden sonra ülkemizin son 1 asırda gördüğü en büyük deprem felaketidir. 10 ilimizi doğrudan etkilemiş, illerimizin birbirine yakın olması, yollardaki sıkışıklık… Yaşadığımız süreç son 1 asırda yaşadığımız en büyük felakettir. Tüm ekiplerimiz, illerimizdeki bakanlarımız, valilerimizin koordinasyonunda bu süreci ilk andan itibaren takip ediyoruz. Bu deprem doğrudan 13.5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumdadır. İlk büyük depremden sonra bazı binalar yoruldu, ikinci büyük depremle birlikte yorulan ve hasarlı binalar da yıkılma durumunda kaldı.

GAZİANTEP 468 CAN KAYBI

Deprem bölgesinde süreci 24 saat esasıyla takip ediyoruz. Gaziantep özelinde baktığımızda 581 yıkık binamız var, can kaybımız 468’e ulaştı. 3 bin 570 yaralı vatandaşımız var, enkazlardan onları kurtardık. İlk andan itibaren emin olun yüzlerce ambulansımız bilfiil gerek sahra çadırlarında gerek hastanelerimizde vatandaşımıza her türlü tedavi imkanını sunma gayretiyle çalışıyorlar. Ocaklarımıza ateş düştü, bu acı tarif edilemez. Bu süreci, ikinci 24 saate girdik. 72 saat bizim için çok kıymetli. Arama-kurtarma ekiplerimiz koordinasyonunda tüm enkaz alanlarında vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz. Vefat eden vatandaşlarımıza ve tüm Türkiyemize baş sağlığı diliyorum. Antep özelinde baktığımızda, deprem Merkez, Şehitkamil, Islahiye ilçelerinde etkili oldu.

“ZORUNLULUK HALİNDE EKİPLERİMİZE ÖNCELİK VERİLMESİNİ RİCA EDİYORUZ”

Tabi buradaki depremin özelinde baktığımızda otoyolda meydana gelen çökmeler nedeniyle ulaşımımız D-400 kara yolundan kontrollü şekilde sağladık. Bu yoldan hem bölgeye acil yardımın ulaştırılması, hem de Islahiye ve Nurdağ’ındaki vatandaşlarımızın tahliye sürecini gerçekleştirmiş olduk. Dünden itibaren tedbirli şekilde takip ediyoruz. Çağrımız, mümkün olduğunca vatandaşımız D-400 kara yolunda trafiğe çıkmaması, zorunluluk halinde ise yardım ekiplerimize öncelik vermelerini rica ediyoruz.

“BİZ YOLU OTOBANDAN VERMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Bu yolun açılmasıyla birlikte tüm bölgede hem Maraş hem Kilis hem Urfa bölgesine yardım sürecini de hızlandırmış olacağız. Biz yolu otobandan vermeye başlayacağız. Vatandaşlarımız kontrollü şekilde yolu kullanabilirler. Bu sayede de bu bölgedeki tüm afet çalışmalarını da hızlandırmış olacağız. Merkezde ve ilçelerimize su verilemiyordu. Yoğun çalışmalar sayesinde inşallah bugün itibariyle Gaziantep, Islahiye, Nurdağı ilçelerimize kısmi su verme işlemleri başlayacak. Tankerlerimiz, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek su verme süreçlerini yönetiyorlar.

“BÖLGEYE ŞU AN İÇİN 10 BİN ÇADIRIMIZIN SEVKİYATI SÜRMEKTE”

Islahiye Devlet Hastanemiz hizmetine devam ediyor. Durumu ağır olan vatandaşlarımızın hastanelere sevkini sağlıyoruz. Sahra çadırlarımız kuruldu, bu çadırlarda da acil yardım hizmeti veriliyor. Dün yine büyük problemdi, iletişimle ilgili problemler vardı. Nurdağı ve Islahiye’de iletişimle ilgili problemler yaşıyorduk. Kısmi görüşme sağlanabiliyor, uydu telefonlarıyla ekiplerimiz yönlendiriliyor. 2 saat içinde de buradaki iletişim sorununu ve internet erişimini sağlamış olacağız. Bölgemizde şu an vatandaşlarımıza 13 bin 500 battaniye ve 4 bin çadırımız ulaştırıldı. Çadır kurulumları başladı. Bölgeye şu an için 10 bin çadırımızın sevkiyatı sürmekte. Gelmesiyle birlikte kurulumu sağlanıyor. 1000 konteyner sevkiyatı başladı.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap